| Marian899 a întrebat:

Salut, am o problemă cu pedala de ambreiaj, când merg distanțe scurte e totu normal, dar când merg distanta mai mulți de exemplu după 40 -50 de mm pedala se face moale și numai are presiune abia mai intră în viteză,. Dacă opresc pe dreapta și opresc motoru dau 2 medale și își revine la normal. Dacă merg distanțe mici nu are probleme. Când depășesc o juma de ora de condus începe fenomenul, opresc motoru dau 2 pedale și își revine. Menționez ca i-am făcut aerisire și i-am schimbat pompa de ambreiaj acu 1 săptămâna.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ambreiaj este ok, patineaza ambreiajul? poate cauza sa fie si de natura a uzurii ambreiajului...

| Marian899 explică (pentru Simpatic):

Nu patinează, întra bine în viteză, singura problema e că pierde presiune după un timp de mers constant. Dar dacă opresc motoru dau 2 pedale își revine are presiune

| SuNaM a răspuns:

Se pare ca dintr-un anumit motiv care trebuie testat, ambreiajul tau se incalzeste asa de tare incat placa de presiune se dilata si nu mai apasa pe disc. Sau alta teorie ar fi ca din cauza ca se incalzeste prea tare, afecteaza si pompa de ambreaj. Cand opresti, pompa se raceste si isi revine la normal. Ideea e ca din moment ce ai schimbat pompa, e posibil ca fiind noua, ea baga o presiune normala in sistemul hidraulic. Daca ambreiajul este uzat, nu face fata la presiunea normala si se incalzeste. Eu zic sa verifici ambreiajul ala si data viitoare cand schimbi pompa sa schimbi si ambreiajul.

| Marian899 explică (pentru SuNaM):

Da ai dreptate, asta am observat și eu. Efectiv când se încălzește se întâmplă asta, când depășesc 50 km 70 km de mers constant se întâmplă. Pe distante mici nu am probleme deloc.

| SuNaM a răspuns (pentru Marian899):

Funda pls daca te-am ajutat?