| Atlas33 a întrebat:

Salut,am o problema cu un bmw 320d din 2010. pierde antigel si nu reuseste nimeni sa vada pe unde.Se intareste furtunul gros de la vasul de expansiune,nu scoate fum alb pe teava de esapament, doar ca daca merg mai tare imi pierde antigel.Am fost la fel si fel de reprezentante si nu mi-au dat un dignostic precis.,ba pompaEGR, ba chiuloasa,altul ca nu e chiuloasa,altul ca ar avea fisura pe bloc intre cilindri. Daca cineva se pricepe astept pareri, multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil garnitura de chiuloasa este cauza, iar din aceasta cauza poate avea si chiuloasa de suferit.
Acum desigur nici celelalte "Cauze" pe care le-ai auzit tu nu le putem elimina complet, dar stii cum e Romanul, ti-ar schimba si motorul doar sa-ti ia mai multi bani.
Acum, sa revenim.
Face presiune in instalatie iar "surplusul" il arunca prin supapa, supapa aia e in vasul de expansiune, undeva in partea de jos se va observa un orificiu, cand e presiunea prea mare, antigelul este aruncat pe acolo.

| Atlas33 explică (pentru OldSoul):

Mersi frumos

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, poate fi de vina garnitura de chiuloasa, chiuloasa sau bloc cilindru fisurat pe interior!

| Atlas33 explică (pentru DaniTDCI):

Mersi frumos, mi-era teama de fisura intre cilindri.