| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

Salut! Am o problemă la un Golf 4 1.9 TDI, poate știe cineva rezolvarea. Deci în mers când apăs ambreiajul să schimb treapta se aude un zgomot ca o măcinare, e ca și cum ai spune " Ș" în șoaptă de trei ori happy. Același zgomot îl face uneori și când urc o pantă, un fel de Ș Ș Ș Ș nu știu cum să explic happy.
Precizez că ambreiajul și tot aparent funcționează normal. De asemenea pedala de ambreiaj nu e moale sau tare, nu prinde prea sus sau jos. etc funcționează normal zic eu. Doar acel zgomot nu știu ce e cu el.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Eisenheim a răspuns:

Probabil s-a subțiat discul de ambreiaj, și deja freacă pe volant niturile care țineau materialul ....pe înțelesul tau, cel mai probabil trebuie schimbat ambreiajul happy

| UNEXPERTINCEPATOR explică (pentru Eisenheim):

Da. Se poate. Da și în momentul în care apăs brusc pedale se aude. Ar putea să fie oare și de la rulmentul de presiune?
Nu mă deranjează zgomotul atât timp cât funcționează... faza e că nu știu cât ar mai merge

| Eisenheim a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Posibil și rulmentul,dar mai rar. Așa îmi făcea și mie dar mergea, însă când l-am dat jos era subțire, frecau deja niturile, dar inca mergea. Evident am schimbat și rulmentul și tot, oricum așa venea kit-ul cu toate in pachet

| Eisenheim a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

De mers merge până...nu mai merge, in funcție de cât mergi, cât urci, etc. Doar că se fac și urme pe volant daca e discul, și trebuie schimbat și el

5 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Trebuie unsa putin pe la încheieturiilaughing

| UNEXPERTINCEPATOR explică (pentru Robertandrei4858):

Nu te lua de bătrânul Golf rolling on the floor