| mariotbx25 a întrebat:

Salut, am o simpla intrebare, care autovehicul este mai fiabil skoda octavia 1 motor 1.6 8v din anul 2001 sau audi a 4 din anul 98 1.8 T? Vreau sa-mi cumpar o masina si nu stiu care dintre ele sunt mai fiabile si rezistente, astept raspunsurile si parerile dumneavoastra, multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbim de masini vechi de 20 ani. Nu are rost sa vorbim de fiabilitate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Culmea, ai nimerit cele doua motorizari bune de la VAG.
Dar treaba sta cam asa:
Octavia 1.6 8v nu e foarte puternica (cred ca e motorul SR - AKL), dar e fiabil, trage bine pentru capacitatea lui, in schimb consuma 10-18%, depinde cum il calci. Avantajul Octaviei este intretinerea foarte simpla, dezavantajul este feelingul de faiton pe roti de Dacie, orice viteza peste 80km/h cu gunoaiele alea nu se cheama calatorie.
A4 1.8T e mult mai ok ca masina, motorul cred ca are consumul la fel ca 1.6 SR sau chiar mai mic, iar la nevoie, turbina te ajuta sa faci orice depasire. E un motor chiar misto, facut pe limita fina dintre motor de familie si sport. Dezavantajul este ca ai acces mai prost la motor in cazul reviziilor (tipic Audi), iar suspensia are multe brate scumpe si proaste. Mai pe scurt, te costa intretinerea dublu, fata de Octavia, dar macar se conduce ca o masina.
Eu as alege A4 1.8T, altfel mai bine cumperi Ford Focus 1.8 benzina, e ceva intre variantele tale: sta mai bine pe sosea decat A4, se intretine ca Octavia, si trage undeva intre 1.6 si 1.8T.

| anonimg a răspuns:

Amândouă au consum mare de carburant; plătești mai mult poluarea. Ce fel de euro au fiecare la consum? Sau sunt non euro? Nu zic să fie euro 6, dar măcar euro 5.
Altfel, chiar și piesele pentru ele nu vei mai găsi decât prin cimitirile de mașini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonimg):

Hai sa nu exageram de dragul subiectului.
Ambele sunt euro 2, din cunostintele mele. Urmeaza sa fie interzise in orasele mari, unde oricum e mai bengoasa trotineta, ca poti sa mergi efectiv cu ea, nu stai in coloana.
Iar piese gasesti si la masinile din '70-'80, noi.
Deci pentru cineva din Rosiorii de Vede, un carucior din asta care simbolizeaza Germania anilor 2000 este foarte ok, chiar mai ok decat un Logan 2019, care are toate piesele 'pe original' si doar la reprezentanta. Un gunoi din asta de 700 de euro il repari la primul mecanic, sau singur. Iar cu poluarea, un Euro 2 benzina e mult mai prietenos decat un diesel fost euro 6, care are EGR off, DPF off si adBlue off.
Nu mai zic ca daca treci un benzinar pe GPL, polueaza fix cat aragazul pe care il tii in bucatarie, si il folosesti cu copiii in incapere; adica aproape deloc, 0 noxe, doar niste CO2.

| Sonia822 a răspuns:

Ala din 98 banuiesc ca in curand va fi interzis pe sosele happy daca nu e deja