| benga94 a întrebat:

Salut,ultima intrebare legata de achizitie auto ca luna asta la sfarsit maxim imi cumpar problema e ca in capul meu sunt vreo 4 masini..., deci e prima masina, bani maxim 100 de milioane neinmatriculata o vreau ca am vazut ca sunt mai intretinute ca cele inmatriculate deja..deci la banii astia imi pot lua ww golf 4 2001-2003 motor 1.6, seat ibiza 2004 motor 1.4 cu 101 cai chiar azi am vazut-o, opel astra 2001-2003 motor 1.6, skoda fabia 2001-2004 motor 1.4 cu 75-101 cai,si ford focus sau ford fiesta dar la ford am inteles ca sunt cam slabe ca masini fata de cele mentionate inaintea lor,voi cam ce ati alege? si de ce ati alege acea masina, ca sa stiu si eu pe ce sa ma orientez de placut imi plac toate cum arata imi plac modelele hatchback, astept parerile voastre ca sunt confuz acum ma uit dupa una acum dupa alta habar nu am ce sa imi cumpar...astept sfaturi!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O iei pe aia care e mai bine intretinuta si care are cei mai putin km. Vorbim de masini vechi de 10 ani asa ca ce am zis eu mai sus e cel mai important in alegerea pe care o faci.

| Florian20405 a răspuns:

Salut.
Depinde mult cum au fost intretinute masiniile, masinile care le-ai mentinut mai sus, au o fiabilitate foarte buna.Dar acum depinde ce vrei tu. Daca vrei ceva putere buna, care sa ai baza in depasiri, cea mai buna masina bineinteles este Golf 4 1.6 16v.
A doua varianta ca si fiabilitate+putere este Skoda Fabia si Seat Ibiza cu motor de 1.4 101cp, care iti garantez trag foarte bine si fug foarte bine pentru doar 1390cm3.
Acum mai depinde si de gusturi,ca si aspect cel mai frumos, fiabil, comfortabil, spatios, puternic este Golf IV 1.6 16v, a doua varianta ca si aspect este Seat Ibiza care e la fel ca si fabia asta cred ca o stii si tu, numai ca are un atu fara de fabia, e mai frumoasa.
Deci PS:
1)Golf IV
2)Seat Ibiza 1.4 16v 101 cp
3)Skoda Fabia 1.4 16v 101cp
4)Skoda Fabia 1.4 75cp
5)Opel Astra 1.6 101 cp
6)Ford Focus 1.6 100cp
7)Ford fiesta 1.3
Bafta si sa o stapanesti sanatos masina pe care o vei cumpara! big grin

| benga94 explică (pentru Florian20405):

Cam intre seat ai golf sunt, la bani tot cam peacolo sunt amandoua numai ca la seat ar fi 2-3 ani in plus dar nu cred ca are importanta oricum golfurile cit de vechi ar fi isi pastreaza pretul, sunt in dubii nu stiu cred ca golf o sa fie ca e putin mai mare, pan la urma cind o sa plec deacasa plec dupa una si nu se stie cu ce ma intorc laughing

| Florian20405 a răspuns (pentru benga94):

Asa am facut si eu. laughing M-am dus anul trecut sa-mi iau un Audi a4, era in stare cam nasoala, asa ca am luat ce a fost mai bun, frumos intretinut.Seat big grin

| benga94 explică (pentru Florian20405):

Zimi te rog despre seat, cat de multumit esti ce seat ai zimi de motor de consum, ca ma bate gandu de un seat sau de un golf 4 as vrea ceva cu consum mic. astept raspuns

| Florian20405 a răspuns (pentru benga94):

Pai,sunt foarte foarte multumit de el, am un consum foarte bun pentru puterea pe care o am la el.Pentru cei 110 cp pe care ii are masina, consuma in jur de 5.5 median dar bineinteles la un mers normal 90-100 km/h
Spatiul interior este foarte bun, portbagajul mare, cat despre comfort este exact ca in Golf4, aceleasi scaune, acelasi volan etc.Ca si performante sunt foarte dar foarte multumit de 1.6-le meu, adica merge lejer 180-190 km/h testat de mine pe autostrada de la Cluj, cel care a adus-o a zis ca a mers cu ea 210 km/h fara nici o problema.
Deci concluzia e urmatoarea, daca doresti un Golf4 cu un aspect mult mai sportiv(seatul are linii mai sportive), cu un portbagaj mai mare (asta in cazul daca il comparam cu cel scurt, nu cu breck) si daca vrei sa fie destul de ieftin 2500-3600E alege Seat, daca nu te interseaza portbagajul alege Golf4, cand vei vrea sa-l vinzi vei lua un pret foarte bun.De obicei Seatu,Skoda,Vw, Audi sunt masini foarte bune, acum depinde cum au fost intretinute. Oricare ar fi alegerea ta, daca iei din grupul VAG vei avea o masina bun, asta iti spun din proprie experienta(am avut si Skoda si Golf) sunt foarte bune.Bafta,drumuri bune si inca o data, sa o stapanesti sanatos masina pe care o vei cumpara!

| benga94 explică (pentru Florian20405):

Nu ai specificat ce seat ai sau cel putin nu am vazut eu dar cred ca m-am uitat destul de atent, da asa am auzit si eu ca skoda, seat, golf sunt masini foasrte bune de opel astra in schimb sunt pareri pro si contra sau de genu vinde astra ca sa isi ia golf laughing in fine am vazut chiar azi un anunt interesant la un ford focus break 2005 motor 1.6 benzina modelul acela mai nou nu cel vechi, mi se pare interesant 2900 de euro arata impecabil si golf 5 am vazut cu 2800 din 2001 tot impecabil arata, acum nu stiu daca ar conda cei 4 ani diferenta dintre cele 2 masini, sunt in dubii din nou brekul arata bine dar mie sa nu fie prea mare sa ma descurc greu nu sunt nici prea inalt 1.65m si nu stiu, de ford ce ai auzit sunt bune? eu am auzit cas cam scumpe piesele.

| Florian20405 a răspuns (pentru benga94):

Nu nu sunt scumpe piesele la ford, dar Vw este net superior Fordului. Golf5 s-a fabricat din 2004 deci din 2001 exista doar golf4.
Masina mea este Seat Toledo, un mecanic are un focus si a spus: "Ma sa stii ca nu se compara masinile, dar nici preturile" adica a mea e mai buna, dar si mai scumpa
Alegi ce vrei.

| benga94 explică (pentru Florian20405):

Asa e fiecare alege ce vrea si binenteles dupa posibilitati,dar acum fiecare daca lar intreba cineva ar spune ca masina lui e mai buna, care are ford zice cai buna, care are renault zice cai buna nici unu nu ar spune ca nu e buna, oricum parerile sunt impartite, un amic doar ce sia cumparat renault megane 2 brek si spune ca e superior peste pasat, golf, skoda ca e din 2006 nu prea asi crede dar fiecare are o parere>.

| Florian20405 a răspuns (pentru benga94):

N-are cum megane sa fie peste passat,nici peste skoda sau golf nu e.
Passat se bate direct cu laguna.
Crede-ma cand eram si eu la inceput laughing si aveam matiz,ziceam ca-i mai tare ca loganul, dar...
Si aia da, fiecare alege ce vrea, acum mai depinde si dupa posibilitari, megane e pe la 3000E unul din 2005-2006 un passat 2000-2003 e tot cam asa deci...n-ai cum sa le compari nici la preturi dar nici la calitate.