| NuConteaza26 a întrebat:

Salut, am o skoda fabia, 1.9 diesel din 2004 si cand am luat-o astă iarnă, cand dadeam pe caldura nu puteai sa stai in masina, băga căldura cu putere, acum in schimb de abia baga caldura, foarte incet, ce este de facut?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fie a intepenit o clapeta de dirijare a aerului, fie s-a infundat radiatorul de incalzire (din bord).
Daca ai clima manuala, freaca putin butonul ala de cald/rece, cu motorul pornit, cald, si ventilatia pornita. Poate isi revine.
Daca nu e de la acea clapeta, atunci probabil s-a infundat radiatorul de caldura, mai ales daca antigelul e vechi si tulbure.
Presupun ca termostatul functioneaza ok. Daca ar fi defect termostatul, atunci temperatura din bord nu ar creste mai deloc, iar caldura ar fi foarte slaba.
Mai sunt si niste rezistente (bujii) de preincalzire a antigelului inainte de a intra in aeroterma, verifica-le si pe alea.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O duci in servis si vad ei cauza

| UserRo10 a răspuns:

Cel mai rapid si ieftin schimbi caloriferul de caldura. In timp se colmateaza si agentul termic (antigelul) nu mai are suficient debit pentru schimbarea de caldura. Nu este deloc scump.
Poti incerca sa improvizezi 2 furtunuri prin compartimentul motor legate la o pompa si sa plimbe solvent de curatare si sa recircule totul dintr-un bidon. Asta merge pe termen scurt

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! Poate a rămas fără freon. Din câte știu, încercarea este 200-250 lei. Ce ai : climatronic sau aer condiționat? Când pornești se aud motorasele / ventilatoarele? Simți ca baga aer dar nu baga temperatura pe care o vrei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Lipsa freonului nu afecteaza functia de incalzire big grin

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Corect. Acolo e antigelul. Greșeala mea sad. Îți mulțumesc că mi-ai atras atenția!