| bolunducu a întrebat:

Am primit un scuter de la varul meu din Italia. Am toate actele la el mai putin contractul de "vanzare/cumparare", pe care mi-l cere la primarie. Nu pot sa i-au contact cu varul meu deoarece nu are net si numarul de telefon nu il am. Cum as putea sa il inmatriculez? Are ceva daca fac contractul de v/c pe numele altcuiva?

Răspuns Câştigător
| gicardos a răspuns:

Daca scuterul a fost inmatriculat in Italia, si daca vrei sa-l imnatriculezi la RAR trebuie sa obti de la varu" radierea.(nu are rost). Daca este sub 50 cm nu ai nevoie de inmatriculare la RAR, il poti inmatricula la primaria din oras printr-o simpla declaratie ca este al tau. Trebuie sa afli care este seria de sasiu (este scrisa undeva...)Te costa aproximativ 100 lei si primesti un fel de talon cu care ai voie sa circuli maxim 50 Km in raza localitatii. Eu asa am facut cu scuterul meu.Vei avea nevoie si de asigurare (nu e obligatoriu inca dar iti foloseste.)

| bolunducu explică (pentru gicardos):

Merci...am rezolvat. ma costat 18 lei si circul cat vreau...am fost deja la 150 km de unde stau eu si nu am avut treabahappy. oricum, merci. Stima

1 răspuns: