| jaga68 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare: am un microbuz vw t4 8+1 locuri an talon e trecut autoturism M1 VOLKSWAGEN TRANSPORTER, am impozitul 1000 lei pe an. Coeficientul ede 72 la 200 cm3 am vazut la legea 211= 2013 ca autobuzu, autocaru si microbuzu e coeficientu de 24, acolo la microbuz nu specifica intra an categoria microbuz de la 6 locuri la 80. E normal sa platesc impozitul pe an zece milioane vechi? astept raspuns va multumesc!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e incadrata la M1 (autoturism), da, asta e impozitul normal, pentru ca are motor 2.5 diesel, cel mai probabil.
Am prins intamplator o discutie cu un priprietar de T4 2.5 TDI, care spunea ca plateste 1000lei/an la impozit, 130 la rovinieta, iar un prieten de-al lui, tot cu T4 2.5TDI, a trecut-o la categoria "autoutilitare", si plateste undeva sub 200 de lei impozit, dar plateste rovinieta 1000lei... Deci, oricum ai da-o tot atat platesti.
Despre legi nu stiu sa-ti spun.