| AdrianMotoWell a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare:
Azi am fost sa ii iau un set motor la scuterul meu chinezesc de 49cc in 2t, dar eu i-am luat de 80cc cu tot cu chiuloasa.Dar problema este ca nu se tureaza.De ce? Oare sa fie de la aer? Ieu i-am dat doar avansul mai mare ca la aer este surubul blocat.
Va rog frumos sa ma ajutati.Dau FUNDA daca imi ziceti cum ca sunt nou pe site. URGENT

Răspuns Câştigător
| dutzu4485 a răspuns:

Hmm deci.
1 scuterele chinezesti nu sunt decat niste mancatoare de bani! Am avut si eu si m-am lasat!
2 Daca e de 49 si u i-ai pus de 80 deci din start omori motoru si nu va tine mult...totimpul v-a ceda cate ceva...
3 nu are nici o treaba avansul la aer si cu turatia motorului in situatia ta cu trecerea de la 49 la 80!
Scz daca nu am fost de folos.

| AdrianMotoWell explică (pentru dutzu4485):

Ms dar am citit pe alte site-uri ca ii trebuie carburator de 17, 5, si avansul la aer si benzina mai mare, dar eu il am tot pe cel al lui....Ms oricum.Astept si alte raspunsuri

2 răspunsuri:
| dutzu4485 a răspuns:

Ma deci avansul la benzina nu trebuie sa fie echivalent cu cel de la aer!
Pt ca arderea nu ar mai fi completa intelegi? trebuie sa vina benzina si aer cam 60-65% aer si 30-35% benzina...crede-ma mi-au mancat zilele scuterele astea laughing
Am luat permisu acum 2 luni si am scapat de scutere...acum ma apuc de masinirolling on the floor) daca te mai pot ajuta...cu cea mai mare placerebig grin