| Cosmin_Viorel_1999 a întrebat:

pentru un atv bashan de 200cc cand il pornesc si il las pe N si accelerez maxim aproape incepe sa se auda ceva pognint pe toba de ce oare?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Doar acum am deschis computerul, arunca bateria pe care o ai pe el, demonteaza releul de incarcare si arunca-l si pe el, ca ajungi sa nu-l mai pornesti deloc, nici macar impins. Problema este ca nu stiu ce model de stator ai montat pe el, cu cate bobine, daca ai putea sa-mi spui ar fi si mai bine! Trebuie sa-l controlezi daca nu-i cumva in scurt pe circuitul de incarcare! Ai nevoie de o baterie noua, releu de incarcare nou, daca spui si ventilator.

Uite un ventilator mai ieftin, trebuie doar sa-i faci alta prindere, decat 250 de lei.

...er-mach08/

9 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Cosmine, hai sa-ti explic de ce. Carburatorul tau nu este foarte bine reglat, este un amestec mai bogat in benzina, iar acel surplus de benzina motorul nu reuseste sa-l arda si ti-l arunca in esapament iar acolo se aprinde instantaneu si produce acel fenomen de "rateuri in toba" (pocnituri nu pognituri). Porneste motorul, mergi cu el 5 minute apoi scoate-i bujia, vei observa ca nu este maro ci negru-umed
ceea ce inseamna ca ai amestecul prea bogat in benzina! De preferat nu-l mai accelera la maxim cand stationezi!

| Cosmin_Viorel_1999 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

L-am rezolvat am curtat carburatoru si tot asa facea si pana la urma m-am uitat la fisa dela bubina si era si papucul slab dar acum am alta problema cu partea electrica nu stiu de ce cand il pornesc impins ca nu mai e incarcata bateria imi arde aproape tot mia ars si ventiilatoru si lumiinile daca le las aprinse spune-mi si mie dc oare ca costa o gramada de bani toate astea ventilator, beucri mai ales ventilatoru e scump rau si nu mai vreau sa ard si electromotoru te rog cat mai repede

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Cosmin_Viorel_1999):

Doar acum am deschis computerul, arunca bateria pe care o ai pe el, demonteaza releul de incarcare si arunca-l si pe el, ca ajungi sa nu-l mai pornesti deloc, nici macar impins. Problema este ca nu stiu ce model de stator ai montat pe el, cu cate bobine, daca ai putea sa-mi spui ar fi si mai bine! Trebuie sa-l controlezi daca nu-i cumva in scurt pe circuitul de incarcare! Ai nevoie de o baterie noua, releu de incarcare nou, daca spui si ventilator.

Uite un ventilator mai ieftin, trebuie doar sa-i faci alta prindere, decat 250 de lei.

...er-mach08/

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ai releul cu 3 faze?

...mare-cf250

| Cosmin_Viorel_1999 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Cand pun firele de pe alta baterie porneste imediat dar cate odata cand merg cu el o ia rasna rau aseara mergeam cu a 4 si imi arata ca merg in maxalier si imi arata ca este in acelasi timp si pe N- de ce oare si lasa-mi si mie messaingere ceva sa discut mai bine sau facebook

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Cosmin_Viorel_1999):

Pe facebook, Calin Jicarean!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Cosmin_Viorel_1999):

Nu-l mai porni pana nu faci ce ti-am pus!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

...aze-5-fire

Asta-i releul de incarcare!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

...n_200.html

NU este asa motorul?