| WhMan a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, vreau sa imi cumpar o masina.
Care este dinferenta dintre un Opel Astra F 1.6 16v si Opel Astra F 1.6 8v. ma refer la viteza consum etc. Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| catalin055 a răspuns:

Pai astra f 16v este mult mai fortoasa si poate are consumu cu 1-2% fata de cel 8v eu ti-as recomanda cea in 16v are mult mai multa putere si acceleratie mai mare happy

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cel 16V are 4 supape pe fiecare cilindru, adica 16 supape, cel 8V are decat 2 valve pe cilindru, ceea ce inseamna putere mai mica si consum mai mare dar nu cu mult. Indicat este cel in 16 valve!

| onasis1961 a răspuns:

16 valve este mai puternică şi consum mai mic.Una e să ai admisie şi evacuare pe 2 supape pe piston si alta e pe 1 supapă! NU?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia 1.6 16V. 8V e lesinat si masina e grea, deci iti trebuie 16V!
16v se comporta mai bine in afara orasului, 8v mai bine in oras. Consumul e cam la fel la vitezele legale!

| Rby a răspuns:

Treaba e simpla, Cel in 16V ESTE DOHC (are doua axe cu came) iar cel in 8v este SOHC ( un singur ax cu came) Cel in 16v are 4 supape pe cilindru, iar cei in 8v are doar doua.
Recomand cel in 16v, deoarece e mai sprinten, si consumul e rezonabil.

| WhMan explică:

Multumesc amandorura