| moisoiu a întrebat:

Am si eu o problema cu un Seat Alhambra. De fapt cu cutia de viteze. E cutie automata. Cind mut maneta in pozitia D se scutura toata masina, iar la fiecare schimbare de treapta de casemenea scutura. Mentionez ca treapta a 3-a scutura cel mai tare. Are cineva idee care ar putea fi problema. Pun intrebarea asta aici pentru ca am consultat mai multi mecanici iar parerile sint impartite. E adevarat mai multi spun ca s-a stricat cutia. Daca cineva s-a confruntat cu o problema similara as vrea o solutie la problema mea. Bine stiu ca cel mai practic e sa schimb cutia sau sa o repar, dar am apelat la voi in speranta ca cineva aavut o astfel de problema si sint sanse sa nu fie cutia dusa.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ca orice cutie de viteze, fie manuală sau automată, are un ambreiaj, care atunci când este uzat, patinează la cuplare și cauzează acel tremurat.

| moisoiu explică (pentru 0rlando):

Sint de acord cu tine, asta a fost si parerea a cel putin doi mecanici cu care am vorbit, dar eu ma intreb costurile nu se ridica la acelasi nivel cu reparatul cutiei, de exemplu daca ar fi cutia? nici nu mai stiu ce mi-as dori sa fie stricat. O alta ipoteza ar fi ca e dus computerul de la cutie. spun asta ca dupa ce am pus intrebarea pe site si dupa ce am facut un test computer la scurt timp masina si-a revenit. dar a doua zi a luat-o de la capat. Si din nou si-a revenit putin mai tirziu. iar acum e Ok. Dar e clar ca acolo exiata o problema si sigur nu e mica.

| 0rlando a răspuns (pentru moisoiu):

Dacă ar doar ambreiajul, nu ar fi așa grav, dar să repari o cutie automată sau să o înlocuiești, costă juma' de mașină și nu cred că exagerez.
Faza cu computerul...nu știu ce să zic, e cam putredă, adică dacă ar fi fost ceva defecțiuni la computer, mă gândesc eu că ar fi schimbat treptele aiurea, dar la tine le schimbă normal, doar că tremură.
Am uitat să întreb, acel tremurat apare doar la schimbul din treaptă inferioară respectiv neutru, către treaptă superioară sau și invers?
De asemena, se aude un zgomot metalic...clasicul cârâit de la dacie cu probleme la cutie?

| AgathaRo a răspuns:

Cati km ai la masina? Undeva pe la 180.000 ~ 250.000 sunt pe duca cutiile.

| an3iuli a răspuns:

Incearaca sa schimbi uleiul de transmisie sau comleteaza-l cel mai bine schimba-l ai undeva intre 2.5l si 5l maxim

| moisoiu explică (pentru an3iuli):

In cutia automata sint 7 litri.am intrebat la vw.

| moisoiu explică (pentru an3iuli):

Da este adevarat e o sansa sa fie si din cauza uleiului, dar din cite am inteles e mica.