| PringAloe a întrebat:

Salut, am si eu un frigider de masina 12v, mi se tot arde partea care intra in bricheta, am observat ca se incalzeste acel arc care tine scos afara capatul +-ului, se incalzeste asa de tare incat topeste tot ce este acolo inclusiv arcul se topeste, care poate fi cauza? Am schimbat 2 mufe d-alea si imi face la fel.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Dacă frigiderul consumă 60W, curentul e I=P/U = 60W/12V=5A.

Trebuie o mufă mai bună. O mufă simplă are o rezistență de 0, 2 ohmi din care arcul are 0, 1 ohmi, o siguranță de 5A are 0, 05 ohmi și se degajă căldură. P = U x I = I pătrat x R = 25 x 0, 2 W = 5W suficient ca să ardă mufa.
Dacă e curentul și mai mare să zicem 8A, puterea disipată pe mufă e de 64 x 0, 2 W = 12, 8 W și se arde mufa garantat.

Trebuie o mufă mai bună la care să fie cunoscut curentul la care rezistă.

Cele care sunt pentru mai mulți Amperi au rezistență mai mică și se încălzesc mai puțin și de aceea rezistă mai bine.

Cred că o mufă între 15A - 20A ar fi bună. Eu n-am folosit ca să pot garanta că un anumit model e bun sau nu.

https://electroniclight.ro/....../10249.htm

https://tinyurl.com/yy3yesbu

https://www.selgot.ro/mufa-bricheta-auto-din-12-24v-15a/

https://www.autocb.ro/mufa-bricheta-12-24v-16a
https://www.bestautovest.ro/......1-buc.html

| PringAloe explică (pentru halogen001):

Salut halogen, frigiderul are o putere de 48w, mufa tata are o siguranta tip f4al250v, am inteles ceea ce mi-ai transmis si mi se pare corect ceea ce mi-ai spus, data viitoare am sa stiu de care mufa tata imi trebuie ca sa fiu sigur pe situatie, acum sa iti mai zic ce am facut si daca esti dispus sa imi spui ce parere ai ti-as fi recunoscator, deci ce m-am gandit eu, m-am gandit ca unde am arcul respectiv care se incinge foarte tare sa mai pun eu inca un arc facut de mine, facut dintr-o sarma de 2 ori mai groasa, am rasucit-o pe un bat in asa fel ca arcul facut de mine sa intre in interiorul arcului deja aflat in mufa tata, am testat asa si aparent nu s-a mai incins, initial dupa 20 secunde a inceput sa se simta miros de plastic ars, insa dupa "modificarea" asta am tinut conectat frigiderul aproximativ 1 minut si nu s-a mai incins acolo, nici miros de plastic ars nu a mai fost, singura chestie este ca se incalzeste tare varful ala de metal dar asta cred ca este normal, ce parere ai despre chestia pe care am facut-o? oare tine chestia asta temporar? maine plec la mare si oare imi rezista acolo 3-4 ore?

| halogen001 a răspuns (pentru PringAloe):

E foarte bună modificarea. În interiorul arcului se poate pune chiar un arc de sârmă cu multe fire subțiri de cupru dintr-un cablu de la rețeaua de 230V sau chiar sârma direct fără a fi făcută arc și cu capetele peste capetele arcului, așa încât arcul să preseze acea sârmă la capete. Apoi trebuie curățat vârful să nu aibă urme de ulei și să nu fie oxidat. Sunt multe contacte și la fiecare contact apare o rezistență care produce căldură. Chiar și siguranța se încălzește dacă e de putere mică, deci ar fi bună una mai mare de 8A.

| halogen001 a răspuns (pentru PringAloe):

Capetele arcului suplimentar sau sârma de cupru trebuie polizate puțin ca să nu fie oxidate și dacă merge 10 minute fără să se strice, înseamnă că ține și mai mult.

| PringAloe explică (pentru halogen001):

Multumesc mult pentru tot, mi-ai fost de mare ajutor asa iti multumesc din nou!

| halogen001 a răspuns (pentru PringAloe):

Cu plăcere!

7 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Consumul prea mare ar putea fi problema. Am avut si eu unul, nu ma asteptam ca in cateva ore imi descarca bateria. Asadar fie bareria e prea slaba, fie asta consuma mai mult decat e prevazuta bricheta aia sa suporte.

| Brizbriz a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Wow, habar nu ai despre ce e vorba, dar te bagi
consumul e pe dracu', exista invertoare si de 1500W pentru masina

problema e faptul ca firele/connexiunile nu sunt perfect prinse, moment in care in consum, se incing si pot sa ia si foc
asta e motivul pentru care in nodurile firelor electrice din pereti SE RECOMANDA cositorirea firelor rasucite intre ele
https://www.youtube.com/watch?v=hn-UGuGBh3Q
deci, te sfatuiesc sa verifici firele de la bricheta, sa cureti gaura si mufa cu alcool izopropilic, eventual chiar sa mergi la service