| CEAncLAS a întrebat:

Am un amplificator auto cu doua iesiri, fiecare de 90 W.Cum leg tunul de bass la amandoua ca sa scoata 180 W?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numai daca e facut sa lucreze in punte, poti face ce zici tu. Si nu e sigur ca o sa ai 180W, depinde de amplificator. Unele dau mai mult in punte, altele mai putin, si conteaza impedanta subwooferului. Pe majoritatea amplificatoarelor e scrisa mare puterea in 2Ohmi, iar majoritatea subwooferelor comerciale sunt la 4Ohmi, unde ti se injumatateste puterea, fata de 2.
Uita-te pe conectorii pentru iesire, trebuie sa ai 4 conectori de forma + - + -. Daca sub ei scrie si + BRIDGE -, conectezi in dreptul plusului si minusului de la bridge. Vezi si ce setari ai la statie, unele trebuie trecute pe MONO, cand faci acest lucru, si activate filtrele pentru subwoofer (treci pe LPF, sau Subwoofer-ON, cum e la mine).
Mai sunt si niste reglaje (gain, frecvente low si high, daca ai ureche buna si rabdare, in 5 minute il reglezi in asa fel incat sa scoti ce e mai bun din configuratia ta.
Din pacate, insa, putini au auzul format pentru sisteme audio, vin la mine cocalari cu sisteme bune, le reglez cum trebuie, fara distorsiuni si cu bass-ul jos, dar nu-s multumiti, si dau tot la maxim, inclusiv inaltele (pe woofer!), le caraie tot, si lor le place ca "suna mai tare".

| CEAncLAS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Merci mult pentru raspuns.

1 răspuns: