| BuGsstormbunny a întrebat:

Am un Golf 4 highline din 2000. Sta aprins tot timpul martorul de la ESP, degeaba apas le buton. Cunosc pe cineva care are si daca apasa pe el se stinge si se aprinde, la mine nu merge asa.
Ce sa fac, daca sta aprins e activat?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Butonul la minie e mereu iluminat dar dacă apăs se aprinde martorul de pe bord. La a 2 a apăsare, martorul se stinge. Dar butonul e mereu iluminat (slab)

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Daca il ai aprins in bord inseamna ca e activat sistemu?

| sierra1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Foarte probabil că da.

| OldSoul a răspuns:

Daca becul e activ permanent, inseamna ca exista o defectiune la sistemul esp si prin urmare acesta este dezactivat.

Daca pui diagnoza vei afla unde e problema.

Iar daca e sa fac pe paranormalul, sunt sigur ca beleaua este la amaratul de g200 care e stricat (Are lipituri reci in interior).

| FakeJoker a răspuns:

ESP este tot timpul activ pe durata rularii masini.
ESP-ul este oprit atunci cat se apasa butonul de esp al masinii, adica numai lucreaza.
Acest lucru iti permite la unele masinii, cum e la quattro de ex, sa te joci cu ea in zapada, avand esp'ul activat, masina nu'ti permite asta.
Martorul aprins constanta in bord, indiferent de apasarea butonului inseamna ca sistem este defect.
Sursa defect (mai multe):
-siguranta arsa
-un anumit fir/fire deconectate/roase/mancate/intrerupte
-centrala esp numai functioneaza
-mufa centralei este oxidata
-Centrala pompei de abs numai este buna (in acest caz isi apare si ABS aprins in bord)