| WgStefan a întrebat:

Salut, am un golf 5 1 6 mpi. Clima dubla, in partea stanga nu baga caldura decat daca dau la treapta maxima. Posibil sa fie de la schimbul de filtre si ulei? De atunci am observat.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are treaba scula cu prefectura, in cazul de fata filtru tau si uleiul ce spui.
Sa stricat ceva motoroase care deschid si inchid accesul aerului in tuburile de aer, sau partea electronica este defecta, ori functioneaza aiurea.
Cel mai frecvent se defecteaza partea electronica, decat motorasele alea ce deschid la tuburile de aer.Deci incearca sa pui alta fata la clima, una buna si vezi ce se intampla.

| WgStefan explică (pentru relian):

Daca dau pe treapta maxima baga caldura si in stanga dar daca scad nu mai baga, vine aer rece, desi uneori mai are momente cand si la treapta inferioara gen 2-3(am cred ca pana la 10) baga caldura si in stanga, dar de multe ori nu.

| relian a răspuns (pentru WgStefan):

Fateta aia electronica de la AC asta face controlaza ce trebuie sa se deschida sau inchida, in bord ai multe conducte, fiecare are o trapa, actionata de motorase.
Ar putea fi una din astea, ori ceva trape nu se mai deschid inchid, ori partea electronica nu le mai actioneaza.
Deci undeva ai acel radiator de caldura.de acolo pleaca conducte cu trape,aceste trape pot fi inchise daca tu de exemplu vrei doara sa bage aer dar nu cald, alea stau inchise si ventilatorul doara iti ruleaza aer in masina si tot asa.
Sincer cand patesti asa ceva si cei de la dealer fac o mutra cand mergi la ei sa repare laughing pentru ca e migaleala, sa desfaci bordu, sa cauti, ce sa zic mergi cu masina la reprezentanta, daca nu gasesti pe unia sa se priceapa mai ieftin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti femeie? Sarcastic, intreb happy
Iti baga caldura doar pe o parte. Inseamna ca merge ok caldura si circuitu, si sunt doar tuburile care duc la fiecare parte. Ori ai praf intr-unu, ori e blocat cumva.
https://i.ytimg.com/vi/HXl7khIHWZs/maxresdefault.jpg
Daca era problema pe clima, se bloca tot inauntru, numai pe o parte.