| xXFlorinXx a întrebat:

Salut, am un opel vectra b și cam de o săptămână mergea contactul cam greu și azi s-a blocat de tot. Nu se mai învârte cheia. După ce am încercat de mai multe ori, am blocat și volanul. Am dat jos volanul dar ca să scot butucul de la Contact volanul nu trebuie sa fie blocat. Ce trebuie sa ii fac? Am încercat sa bag și WD, dar nimic.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca nu ol poti debloca cat sa il scoti, masina de gaurit e soluția.
Dar e pacat, din contactul defect si unul nou e foartd simplu de construit un contact care sa functioneze cu cheia veche.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa invarti usor de volan, stanga-dreapta, ca sa poti invarti cheia in contact.

| GdX a răspuns:

Tragi usor de volan stanga sau dreapta ca sa deblocheze contactul. Se mai strica si contactele masinilor dupa o perioada. Mergi la service si pune un contact nou si scapi de griji. De cand ai vazut ca merge greu trebuia sa il schimbi. Se rezolva usor. Poti si tu sa faci operatiunea daca ai timp si rabdare sa dai jos si sa inlocuiesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa o duci in servis sa o facă ăia

| ƘЭлT a răspuns:

Daca ai volanul blocat misca-l 2-3mm in timp ce rotesti cheia ar trebuie sa mearga.