| Master1ro a întrebat:

Buna seara, TPU
Am urmatoarea intrebare:
E normal ca, cheia de la contactul de la Volkswagen Polo sa se invarta asa greu?
Care e treaba cu contactul?
Cum trebuie procedat cand e volanul blocat?
Recunosc ca imi ia ceva timp sa rasucesc cheia pentru a porni masina.

4 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cateva picaturi de ulei pentru mecanisme fine nu strica.Doar cateva.
Incearca si cu cheia de rezerva daca se invarte tot greu.

| timilian90 a răspuns:

E normal sa se invarta cheia greu atunci cand este blocat volanul! misti usor de volan in stangadreapta si rasucesti de cheie simultan! Daca nici asa nu se deblocheaza pune toporu pe ea! happy Mult succes!

PS: Am eu topor!

| ionutghiurutan a răspuns:

Pai,incearca atunci cand e blocat volanul sa nu rasucesti de tot cheia in contact.

| Master1ro explică (pentru ionutghiurutan):

Nu rasucesc de tot, rasucesc pana se aprind martorii de la bord si apoi pornesc motorul.
Am uitat sa mentionez ca e modelul din 2008.