| Tiberiu_Adrian_1987 a întrebat:

Salut,am un scuter 150cc care pierde ulei,ma refer la cateva picaturi,cred ca e pe la vreo garnitura,poat avea probleme cu el din cauza asta, atata timp cat verific mereu uleiul? Multumesc.

4 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Atâta timp cât verifici uleiul nu este o problemă, mai ales dacă este vorba de câteva picături... În timp, garniturile se întăresc, mai trebuie schimbate, nu ai ce face, totuşi, când ai posibilitatea, la vară, schimb-o, că nu-i scumpă. Doar faptul că se murdăreşte de ulei pe dedesubt ar fi un inconvenient...

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru angel74dm):

Salut am vazut de unde pica ulei, pe langa electromotor pica, ceva pareri? este mai bine ca pe acolo si nu prin alta parte?, are garnituri acolo?

| angel74dm a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

Hmm, nu este bine dacă picură ulei, nu contează pe unde, dar, repet, nu e o tragedie dacă nu pierzi ulei masiv... Sigur că este un semering sau o garnitură care trebuie schimbat/ă la un moment dat. La primăvară/vară, când e cald și ai chef, desfaci și schimbi. Până atunci, verifici uleiul săptămânal, sau chiar la câteva zile, dacă se poate... Asfalt uscat!

| JohnnyBi a răspuns:

Sa iti pice pe roti... ulei + 2 roti = buf. aluneca rau.