| adriano223 a întrebat:

Salut, am un scuter de 150cc si vreau sa il inmatriculez, dar nu am talonul lui am doar un certificat de provenienta...cum as putea sa fac sa il inmatriculez...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contract de vanzare-cumpare sau factura ai si cum l-ai cumparat?

| adriano223 explică (pentru Ioandelasal):

Pai l-am luat dintr-un targ, am un contract de vanzare cumparare dar nu ii cu proprietarul, ii cu unu care la adus din Italia

| Ioandelasal a răspuns (pentru adriano223):

Asa fiind, nu te-ai gandit ca poate fi furat?
Un contract de vanzare-cumparare legal se poate incheia doar cu proprietarul, cu o singura exceptie, respectiv daca proprietarul a dat o procura speciala de vanzare altei persoane.
Mie mi se pare suspecta treaba si te-as sfatui sa faci ceva sapaturi, sa nu fie furat.

| adriano223 explică (pentru Ioandelasal):

M-am gandit, dar degeaba daca e furat si poate nu ii declarat la politie....si asa ca nu are nici un rost...