| Iulian199i78 a întrebat:

Salut, am un scuter in 2t 49cc și nu trage la plecare de loc abia la 5500de Rotati merge mai bine, pornește sfert rece-cald, va mulțumesc

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La alimentare/debit ai avea de făcut ceva reglaje

| IceRope a răspuns:

Compresie proastă. Du-o la service.

| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Există câteva cauze posibile pentru care scuterul tău nu trage la plecare de loc, dar nu poate merge decât la 5500 de rotații.

Carburatorul ar putea fi blocat sau curatat și reglat incorect. Aceasta poate cauza un amestec necorespunzător de aer și combustibil, care poate duce la o performanță slabă la plecare de loc.
Filtru de aer sufocat poate duce la o cantitate insuficienta de aer care ajunge in carburator, ceea ce duce la o performanta slaba.
Sistemul de aprindere poate fi defect sau nereglat. Aceasta poate duce la o aprindere necorespunzătoare a combustibilului, ceea ce poate duce la o performanță slabă la plecare de loc.
Cureaua de transmisie poate fi uzată sau tensionată incorect, care poate duce la o performanță slabă la plecare de loc.
Este posibil ca acumulatorul sa fie slab si sa nu poata furniza suficienta energie pentru a porni scuterul.

Este recomandat sa mergi la un mecanic specializat care sa poata verifica scuterul tau si sa identifice si sa repare problema.
In cazul in care acest lucru nu este posibil sau doriti sa incercati sa identificati problema singur, puteti sa cautati tutoriale video sau ghiduri online pentru a vedea cum sa verificati si sa reparati aceste probleme.
Este important sa te asiguri ca esti familiarizat cu siguranta si cu regulile de functionare si sa respecti toate precautiile necesare cand efectuezi lucrari de intretinere sau reparatii pe scuterul tau.

| Iulian199i78 explică (pentru gabrielcosmin1989):

Salut, de unde l-am luat ia mărit jiglerul și el merge fără filtru de aer ca dacă îl pun moare, sa încerc cu alt carburator și sa văd dacă se schimba ceva.