Întrebare recomandată | yamahaaerox49 a întrebat:

Sall am un scuter yamaha de 49cc as vrea sa stiu de ce imi porneste greu?
dar cand este motorul cald imi porneste din prima.

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Poi dimineata este frig normal ca o sa-ti porneasca greu orce scuter porneste greu...
Dimineata cand sa pelci pe drum cu el dai 3-4 pedale fara contact apoi cu contact si iti porneste bine o lasi si tu sa stea la relanteu ca sa se incalzeasca motorul si pelci la drumwinking, funda?

| yamahaaerox49 explică (pentru KaPy2):

Ori cum ar fi ziua cald sau rece tot greu porneste

| a1doru a răspuns (pentru yamahaaerox49):

Ia zii mestere, ce scrie pe bujie?

| ionut223 a răspuns (pentru a1doru):

Ce fel de buijie pentru motor in 4 timpi sau 2 t

| yamahaaerox49 explică (pentru ionut223):

Nu stiu trebuie sa ma uit dar dc?

| a1doru a răspuns (pentru ionut223):

Bujiile sunt universale maestre.sunt bujii ''reci'' si bujii ''calde''.in functie de caracteristicile motorului,de temperatura, calitatea benzinei, etc, etc, se monteaza un tip sau altul.
sper ca ti-am fost de folos.rolling on the floor

| yamahaaerox49 explică (pentru a1doru):

Daaaa de mare ajutor

| KaPy2 a răspuns (pentru a1doru):

Buji calzi si reci ma?, eu daca pun o bujie rece pe malagutili meu si merg 15 min si pun mana pe ea e tot rece sau ce?, dupa 20 min pun mana pe bujie frigewinking

| ionut223 a răspuns (pentru KaPy2):

Is de acord si bujiile nu conteaza doar boschul e cea mai tare si conteaza sa dea scanteie bine ca daca nu ori iti mere intrerupt ori porneste greu ori nu mai porneste bafta la toti

| KaPy2 a răspuns (pentru ionut223):

La magazin aici la mine bujia bosh costa 10 lei da trebuie sa ii apropii elementu ca sa dea scanteie mai bine eu mi-am cumparat o bujie champiton 30 lei porneste cu ea la automat meserie cat am pus mana pe buton a pornit deci is foarte multumit de bujia asta

| a1doru a răspuns (pentru KaPy2):

Bai maestre, te pricepi la mecanica precum baba la avioanerolling on the floor
baga tu la malacretu tau, vara, cand sunt 35 de grade afara, o bujie de 175[calda] si vezi daca iti mai merge motoru dupa 15-20 de km.rolling on the floor

| KaPy2 a răspuns (pentru a1doru):

Am fost la scuter shop in Focsani si nu are ala buji calde si reci precum spui tu... Am cumparat o bujie champion de la el da scanteie bine, Lamurestema si pe mine cu bujia calda si cea rece ce rol au? o poza cu bujie rece si calda

| a1doru a răspuns (pentru KaPy2):

E simpla omule treaba. bujiile au pe ele un cod numeric[ex; 175, 225, 280].cu cat cifra este mai mare cu atat bujia este ''mai rece'', ceea ce vrea sa spuna ca parametrii ei de functionare nu se schimba odata cu cresterea in temperatura a motorului.ionut spune ca bujiile nu conteaza.ei bine, bujiile conteaza foarte mult la functionarea unui motor, mai mult chiar decat un carburator.
in sfarsit, sunt atat de multe de spus...dar nu e locul potrivit pentru asemenea discutii.
o zi buna.

17 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Suntem in sezonul rece si e normal sa se intample asa.cand il pornesti ''la rece'' trebuie sa-i tragi socul.

| ionut223 a răspuns:

Ti s-a dus setul motor

| yamahaaerox49 explică (pentru ionut223):

Nu e de la set setul e bun

| ionut223 a răspuns:

Frate vezi ca ai cotul ala de la carburator la filtru de aer il scoti si ii dai cateva pedale tii mina la cot pana iti vine brnzina pe mana il pui la loc si ii dai vreo 5 pedale si o ia

| serginho24 a răspuns:

Necesita alta motoreta