| PV_BOg_1992 a întrebat:

Am un scuter piaggio sfera 50 si are limitator de viteza ..am schimbat abreajul cu totul si la fel.aceeasi viteza. Spuneti-mi va rog unde este limitatorul.Multumesc

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Limitarea poate fi din CDI, toba, variator, dar nu din ambreiaj.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut PV, la variator, intre fulii o saiba mai lata, la intrarea in toba de esapament, demontezi toba iar la intrarea in toba ar trebui sa fie limitatorul (o bucatica de tabla in forma de con), pe care poti sa-l dai jos cu o daltita, daca mai este asa ceva in esapamentul tau, avand in vedere vechimea scuterului.Ca sa-l faci mai sprinten schimba rolele din variator, in loc de 8, 5 grame pune de 7, 5, si monteaza-i si un carburator de 19 cat despre toba de esapament, ce sa mai spun, daca gasesti un Leo Vince ar fi excelent daca nu decupeaza cea pe care o ai pe scuter si scoate tot din ea apoi sudeaz-o la loc! Pentru nelamuriri iti stau la dispozitie! Tu ai schimbat variatorul sau ambreiajul? Variatorul este pe fata, ambreiajul este pe spate!

| PV_BOg_1992 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Salut multumesc ca ai raspuns! la variator nu are nici o saiba si nici la toba.Am schimbat si variatorul cu tot cu role si ambreajul.