| anonim_4396 a întrebat:

Am un Seat Leon si am observat ca boxele de pe partea dreapta se aud foarte incet si nu au nici bass. In schimb de pe partea dreapta se aud perfect. Din ce cauza sa fie? Multumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
1. Balance-ul (L-R) nu este in centru
2. Defectiune in aparat
3. Difuzor defect.
Dupa ce te-ai convins ca reglajull Balance este la mijloc, schimba firele de iesire spre difuzoare la iesirea amplificatorului.
Daca fenomenul se muta in partea cealalta, atunci aparatul este cu probleme
Daca fenomenul NU se muta, partea dreapta ramane tot incet, atunci ai problema cu difuzorul din dreapta.
In ambele cazuri e bine sa apelezi la un electronist specializat.

| Indres_Petrea_2000 a răspuns (pentru Bula):

Este setat in centru, am verificat.

| Bula a răspuns (pentru Indres_Petrea_2000):

Cheama un electronist...

| Sarcopt a răspuns:

Joacăte la setările casetofonului, e posibil să ai balansul setat mai mult pe partea dreaptă. L...|...R ceva de genul trebuie să arate