| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am zgâriat mașina pe ușa din față dreapta când ieșeam din curte. Cât mă costă daca ar fi sa schimb ușa cu totul sau o revopsire? Este vorba despre un megane 3

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se schimba usa cu totul daca nu ai facut-o praf, si nici nu aveai cum sa faci asta pentru ca nu ai avut 60 km/h
se poate revopsi cu totul usa din dreapta si este cel mai indicat!
nu costa costa foarte mult, se poate face la orice service sau la vopsitori particulari
daca este o portiune mica si nu necesita tinichigerie se poate probabil face si un retus! iesi mai ieftin astfel!
depinde de partea exacta a zgarieturii, daca este sau nu si cu botire a usii etc
un vopsitor iti spune imediat cat cost si ce reparatii implica

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă nu este o zgârietură adâncă, cu puțin polish, cu un spray la culoarea originală se rezolvă imediat.

| 120bulevard a răspuns:

Un element de revopsit te costa 500 de lei in medie, un polish 300, o usa e mult mai scumpa. Cauta un tinichigiu si scapi repede.

| SuNaM a răspuns:

Pai găsești ușa la 300 de lei second hand. Daca o găsești pe culoarea mașinii te-ai scos. Vopsitul oricărui ansamblu al mașinii este 500 de lei în medie. Dar dacă te pricepi, 80 lei diferite șmirgheluri, 25 lei luciu, 25 vopsea, 25 primer și te-ai scos. Cel mai ieftin ieși daca găsești una second hand pe culoarea mașinii tale. Doar o pui și gata.

Sfat : recomand sa folosești tot geamul original, pentru că are o serie și in caz că o vinzi lumea o să creadă că ai dauna totala mașina daca 3 serii de geam sunt la fel și una e schimbata.