| Alinaaacv a întrebat:

Salut baieti.
Ce inseamna o masina hybrid? Am vazut ca sunt noi pe piata si vreau sa stiu ce inseamna cat mai detaliat ca am citit pe net dar nu explica pe întelesul tuturor.
Ce este o masina hybrid?
Merita o masina hybrid?
Hybrid sau pe benzina?
Si poate sa fie pe benzina si hybrid?
Si care sunt avantajele si dezavantajele?
Dau funda!

12 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

WOW, benzina si curent "in acelasi timp"
WOW, mare e gradina lui D-zeu si MULTI MAI SAR SI GARDUL

evident ca omul apoi intreaba daca, consuma si benzina si curent in acelasi timp, asa ca alte raspunsuri si mai "afumatoare" sa fie confuz cat cuprinde

masina hybrid inseamna ca are si motor pe benzina, si motor electric pe baterie, in general ideea e ca atunci cand ramai fara baterie, treci pe motorul pe benzina, care se poate realimenta in 5mins la benzinarie si care incarca si bateria

mai nou au trecut la idei si mai bune: in oras la sub 60km (unde benzina se consuma in draci din cauza ca sunt multe frane, porniri de pe loc, etc.) se merge electric, in afara orasului unde mergi fara opriri semnificative (si unde benzina se consuma cel mai putin) mergi pe benzina

EVIDENT, ca tu decizi pe ce ai chef sa mergi, si poti schimba din controlul masinii

dap, suna absolut MATRET, din pacate, partea naspa e ca sunt cam scumpe... RAU sad

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Punctul de vedere depinde de doua lucruri:
1. ce ti-ar place mie, EVIDENT, hybrid-ul... evident, EVIDENT happy
2. ce iti permiti, poate ca un hybrid isi amortizeaza pana la urma investitia, dar trec ani buni pana atunci, deci daca nu esti plin de bani...

| zilog a răspuns:

Combinatia de 2 tehnologii
benzina si electric

Răspuns utilizator avertizat
| NonZarek a răspuns (pentru Alinaaacv):

Trebuie alimentata și cu curent și benzina, dacă se va termina una din astea 2 prima, atunci va funcționa doar pe ce a rămas (benizina sau electric). Faza la astea hybrid e ca nu poluează asa mult și nici consumul de carburant nu e mare.

| zilog a răspuns (pentru NonZarek):

Eu am un tico hibrid merge cu gaze sau benzina
asta inseamna ca pot sa raman si fara baterie si fara benzina si masina tot continua sa functioneze

nimic nu o opreste

| UserRo10 a răspuns:

Ai 3 modele de masini hybrid la momentul actual pe piata
1. Mild Hybrid. Motorul termic merge non-stop, iar motorul electric doar ajuta motorul termic la nevoie prin cureaua de accesorii
2. Hybrid. Bateriile sunt incarcate prin regenerare (cand lasi masina libera) sau prin motorul termic. Masina poate merge full electric sau folosind ambele motoare concomitent in functie de necesitate. Motorul electric se afla intre cutie si motorul termic (Cu mici exceptii, exemplu BMW I8 ce are punti separate)
3. Plug-in hybrid. Exact ca si la 2. , dar ai port de incarcare pentru a incarca masina si a merge o vreme full electric. Nu e obligatoriu sa incarci masina mereu la priza. Si motorul termic o poate face

| BogdanDavidZ a răspuns:

O masina care esti si electrica si pe benzina in acelasi timp

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru Alinaaacv):

Un autovehicul hibrid il alimentezi cu combustibil (benzina, motorina, GPL) si ii incarci acumulatorii (ca la orice alt automobil electric).

Exista modele care pana la viteza de ~50-60km/h folosesc bateria, iar cand accelerezi sa depasesti aceasta viteza, intra in functiune motorul clasic pe combustibil.

La fel, exista modele care la viteze mici functioneaza cu combustibil, iar cand cresti viteza, intra in functiune si motorul electric.

In ambele cazuri, consumul rareori depaseste 3-4l/100km, si autonomia e considerabil mai mare decat la un automobil full electric.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Legat de consum, permite-mi sa te contrazic. https://suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=8186.50 - am si un prieten cu Vitara cumparat anul asta, consuma undeva pe la 6-7 in mod uzual, chiar si mai mult (vreo 9-10 in regim urban exclusiv).