| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi cele mai bune maşini la momentul de față?
Mă refer la aspectele: calitate, performanțe, fiabilitate, putere, piese de schimb accesibile, etc.
Eu unul cred că cele mai bune sunt cele americane precum Dodge RAM.
Voi?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o masina perfecta iar in zilele noastre multe marci impart tehnologia intre ele incat e greu sa le diferentiezi. Dupa mine masinile japoneze sunt printre cele mai fiabile.

PS. masinile americane au fost mereu o gluma, chiar nu ai cum sa le incluzi in acest top

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru suntserios):

Glume au devenit de 15-20 de ani incoace.Decaderea a inceput la sfarsitul anilor 80 odata cu primele decizii gresite ale americanilor si din anii 90 s-au ridicat puternic europenii.Pana in anii 80 arareori erau japonezii sau europenii peste americabi.GM era the boss, mecca masinilor. Tehnologie si confort la superlativ, schimbau la 3 ani modelele, isi permiteau.Asa ca de unde si pana unde americanele sunt glume proaste? Chiar n-ai vazut camionetele alea ale lor care trag sute de mii de kilomteri remorci de tor dupa ele si n-au nici pe dracu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea poti vorbi despre masini precum Dodge Ram, in Romania, mai ales cand pui in discutie aspecte pe care le stiu doar posesorii. La noi trec zile bune pana sa dai de cate o masina precum Dodge Ram, Ford sau Chevy din aceeasi categorie, iar posesorii lor sunt persoane 'excentrice', care platesc oricat ca sa tina masina aia, pentru noi nu sunt niste masini "la indemana", ca sa ajungem sa le comparam precum Loganul cu Golf.
Deci, la noi in tara, cele mai apreciate masini sunt cele japoneze. Personal nu stiu mare lucru de ele, desi lucrez in domeniu, vad 80% masini nemtesti, si restul frantuzesti.
Un lucru pot sustine din toata inima: Volkswagen e departe de a fi masina, in prezent. Daca in trecut era considerata 'cea mai buna masina', in prezent s-a ales praful de ea, calitatea e sub nivelul marii, performantele n-au fost niciodata un atu, fiabilitatea e legata de calitate, iar piesele de schimb sunt ieftine de bune ce sunt.
Marci anonime in trecut, precum Dacia si Opel, sunt in prezent facute mult mai bine decat Volkswagen, Seat sau Skoda, care practic sunt aceleasi masini, cu forme diferite.
Ford si Renault sunt din nou, niste marci foarte serioase in prezent, cu niste calitati neatinse de Volkswagen vreodata.
Ramanand la nevoile soferului roman (european), mi-as cumpara cu incredere un Renault Megane, Opel Insignia, sau Kia C'eed. Mi se par niste modele ireprosabile, cu un raport calitate/pret si fiabilitate/performante impecabil.
Ca tot am aruncat cu rahat spre VW, daca te intereseaza domeniul auto, probabil ai "observat" fenomenele astea doua din presa, despre el:
www.autolatest.ro/.../vw-produce-cele-mai-proaste-motoare-probleme-grave- 1-2-si-1-4-tsi-2014
www.gandul.info/.../noi-acuzatii-la-adresa-volkswagen-in-scandalul- dieselgate-14853019
Pe langa astea, mie nu mi-a mai placut nimic de la ei, cu cateva mici exceptii. Se vedea inca de pe vremea Golfului 3, ca vor sa vanda masini prost facute, in baza brandului puternic, pentru a se imbogati, pe seama credulilor.