| benga94 a întrebat:

Care aveti golf 4 sa ma lamuriti si pe mine de ce unii spun sa imi iau 1.4 si alti ca nu e bun sa iau 1.6 nici nu mai stiu dupa ce sa ma uit,vreau golf 4, opel astra sau skoda fabia una din cele 3 imediat dupa ianuarie sa fie buna,usor de intretinut,consumul mic ca o sa circul destul de mult chiar si in afara tari asa ca vreau ceva de baza dar sa nu rupa buzunarul prea tare, astept sfaturile voastre!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cel mai bine faci tu un test drive cu fiecare si vezi care ti se potriveste cel mai bine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii spun sa-ti iei 1.4 pentru ca nu se pricep, au vazut ca VW e laudat, sunt frumusele si e plin de ele.
Eu spun sa nu iei 1.4 16v pentru ca:
-toate de 75cp pe care le-am condus erau mai puturoase decat o Dacie 1.4;
-cele de 101cp se comportau ca o masina de 75cp
-toate consuma mult
-toate consuma ulei daca le iei la drum lung
-am vazut multe cu garnitura/chiuloasa dusa, si le ajungea antigelul in toba
-cunosc caz care a ramas cu ea in drum, la 55. 000km, luata de noua; s-a prajit jumatate din aprindere.
1.6 16v e o idee mai bun, in sensul ca poti sa nimeresti una care merge ok, dar la fel poti sa nimeresti una la fel de proasta ca un 1.4 16v.
Skoda Fabia nu recomand nici atat, pentru ca are aceleasi motoare proaste facute de Volkswagen, iar caroseria e construita pe platforma de Polo, care e o cutie postala total nereusita.
Opel Astra G pe benzina, chiar si 1.2, e mult mai ok, si n-ai treaba cu ea, fata de ceva VW pe benzina.
Daca ai fi vrut ceva diesel, recomandam un Golf 4 1.9 TDI/SDI, sunt mai bune decat motoarele diesel de la Opel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Golfu' 1.4 e foarte bun consuma nu mult la suta de km e mai si comvenabil la pret arata si bine zic eu

| benga94 explică:

In concluzie dupa documentarea pe mai multe site-uri am ajuns sa optez pentru opel astra G 1.6 benzina e mai usor de intretinut fata de golf 4 sau skoda asa ca momentan e buna opelul cind voi avea ceva bani mai multi o sa optez pe bmw tot benzina 1.8 si aia e, mersi pentru sfaturi

| AndyPeScurt a răspuns:

Un prieten de al meu are un golf 4 1.6 16valve si i consuma mult ulei si are 220. 000km reali si masina e din 2003 model ocean
Taicameo are golf 4 1.9 TDI din 2006. Model atlantic.
Consuma 5.5-6% in oras si 4.5-5%la drum lung si are 870. 397km si masina este siper buna.
Am conduso in Germania si am mers pe autostrada numai cu 160-170 km/h.
Deci eu iti recomand 1.9 TDI si nu vei regreta.
Tata o are din 2008 si a schimbat decat ce trebuie schimbat.
Bafta

| Ercjiaai a răspuns:

Golf 1.4 e mai ieftin, consuma mai putin, deci economisesti mai multi bani.

| LaLooxD a răspuns:

Pai Golful de 1.4 e si mai ieftin, consuma si mai putin, cred ca de aceea ti-l recomanda prietenii.