| Începătorul988 a întrebat:

Care este mai fiabila/economica/comfortabila alegere?
Golf 5 2. 0TDI 170Cai (PD)
Opel Astra H 150cai 1. 9CDTI(varianta in 5usi), urmand sa ii cumpar un "bodykit" rieger(1500€~).

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Astra H 1.9 CDTI sport vedeam in bord consum 6.8% mixt, la Touran 2.0 TDI 170cp + soft peste 200cp si DSG, consumul tot pe acolo, sub 7%, la acelasi sofer, in aceleasi conditii.
Bodykit nu-ti recomand, incarca masina aiurea, si ingreuneaza eventualele interventii de vopsitorie.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci, sa merg pe Golf 5GTD?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Da, daca iti permiti sa bagi bani in motorul ala (turbina, volanta, injectoare).

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La turbina as avea de gand una de 2.5 hibridizata, injectoare BOSCH.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

E suficient sa o dai la reconditionat + upgrade, si te tine cam cat una noua.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cam cat costa reconditionatul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

1000-1500 lei l-a costat pe prietenul cu touran. A lui era uzata si a cedat la 10.000 dupa resoftare, a pus una din dezmembrari si s-a spart in 2 zile, apoi a luat alta sh, si a dus-o direct la reconditionat + upgrade cu pale duble.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1500 doar pentru turbina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

1500 reconditionarea.
Se poate reconditiona aproximativ orice turbina, dar e bine sa nu o lasi sa se sparga, sa o faci din timp.