| Kross a întrebat:

Salut.Care masina ar fi mai potrivita dintre Opel Astra G motor 1.6 si Seat Ibiza motor 1.4? Ambele sunt din 2004.Ma intereseaza comparatia din punct de vedere al fiabilitatii/pretului pieselor/consumului/tinutei de drum/motorului si daca aveti alte sugestii de masini fiabile pana in 2500e, de preferat dupa 2004.Multumesc,acord funda.

Răspuns Câştigător
| blAster85 a răspuns:

Salut,daca spui ca merita sa iei benzinar si sa treci dincolo sa alimentezi, e ok dar trebuie sa stii cam cate drumuri faci cu masina, peste tot cat de des o folosesti, vad in unul din comenturi ca vorbesti de fiat...eu unu as prefera ceva din grupul vag:wv, seat, audi, skoda, is masini fiabile rezistente.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca e vorba de masini vechi de 12 ani e mai putin relevant modelul si mai important cum a fost intretinuta masina si starea sa tehnica

| Kross explică (pentru suntserios):

In cazul asta as gasi un Fiat dintr-un an mai bun si cu un kilometraj mai mic.Se merita? Sau sa tin cont de mitul masinilor germane?

| Sofer a răspuns:

Cauta un Golf 4 1.9 TDI nu cel de 90 cp ca e slab cauta un AHF de 110 cp. Mie mi se par slabe benzinarele. No turbina, no power.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Sofer):

Corect.

| blAster85 a răspuns (pentru Sofer):

Cam asta gandesc eu de benzinare si mereu am "probleme"cu iubitorii de benzollaughingcat despre 1.9 tdi e cea mai buna alegere.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

No turbine, less headaches. Daca ti se buleste turbina, platesti de nu merita sa o repari. Cel mai probabil iti bagi picioarele si o dai la dezmembrari. Cand ai un buget de 2500 EUR si vrei masina si fiabila, si puternica, si sa consume putin, eu am mari dubii ca tu chiar poti sa si intretii masina aia cum trebuie. Nu de alta, dar ca si la oameni, daca nu vrei sa iti pice motorul in drum intr-o zi, masina aia trebuie' sa o duci la revizii regulat, chiar daca nu are aparent nimic. Mai pui taxe, impozite, alte alea... si concluzia e ca multi se impovareaza cu o masina si cheltuie mai mult decat daca ar merge cu taxiul/trenul/autocarul/avionul.

| Sofer a răspuns (pentru blAster85):

O spun ca sunt satul din cauza cuplului care abia dupa 3000 rpm au ele ca nu sunt motoare turbo. Dar pentru un motor benzina de la 90 cp in sus sunt ok. Un vecin are Opel Astra H GTC 1.4 16v 90 cp si prin surprinderea e un motor destul de bun si o sa il cer sa il conduc sa imi fac o parere. Iar Golf 4 1.9 TDI un motor rezistent foarte rar aud probleme cu turbo. daca stii sa mergi cu ea nu vei avea probleme majore cu aceasta motorizare.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

De asta mai bine imi place motocicletalaughing Chiar de mai am parte de uniiiii soferi mai "nervosi" prin trafic sau de alti/altele care arunca tigara aprinsa pe geam si mnah ai riscu sa intre in haine. Dar asta e. va fi alegerea lui ce masina. dar ar putea sa mai pastreze bani sa mai creasca suma si sa isi cumpere o masina oki. care ii place lui dar care sa fie si buna.

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Daca ai noroc si nu te omoara nenorocitii astia cu conserve care pe sosea conduc mai rau ca pe camp si au jumate' dintre ei niste gioarse pe care au dat mai putin decat dai pe o casca si echipament de protectie pentru moto ca lumea... motocicleta sa fie! Eu unul nici cu bicicleta nu mai merg dupa ce era sa crap de doua ori in acelasi loc, in ambele cazuri vina fiind a imbecililor conservari.
Daca iti permiti masina cu adevarat (macar un 3500-4000 RON salariu cat sa nu umbli cu gume la mana a doua, fara CASCO, si sa o lasi sa ti-o spele ploaia), atunci cel mai practic e sa iei una cu 5 ani garantie la care in perioada aia se stie ca nu prea ai probleme (japonezele, de exemplu), si dupa 4 ani sa o vinzi cand inca are valoare de revanzare foarte buna. Si iei alta noua, in garantie, la fel. Si tot asa.
De citit - http://www.promotor.ro/......e-11454794

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Sunt in Turcia, Masina voi conduce pe viitor. cand voi avea intr-adevar nevoie de o masina. acum cu motocicleta ma simt chiar bine, Adica mnah mai dai un headbutt la unu care are draci in el si vrea sa siiii descarce pe tinelaughing)

| KodrutZ a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

A, ferice de tine atunci.winking

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu chiar fericire. ca nici mie nu imi convine ca in trafic la semafor. sa vina unu la tine si sa iti zica ca cica iai taiat calea. wtf. multi prosti iau carnetul, Dar mai fain e pe motocicleta spun eu. Adica mnah daca esti si cu cativa prieteni chiar devine fain. Mai ales si la viteza rolling on the floor

| blAster85 a răspuns (pentru Sofer):

Asa e adevarul e ca benzinarele dau mai putine probleme ca un diesel cu ceva ani, eu detin un 1.9 tdi/110hp,si is super multumit, lumea care nu stie fug de ele ca au turbo, dar daca respecti 2-3 reguli de baza cum ar fi schimb de ulei la timp, incalzirea pe timp de iarna, is cele mai dure motoare.

| Kross explică (pentru blAster85):

La mine e faza ca sunt incepator si urmeaza si facultatea, asa ca nu am cine stie ce bani alocati intretinerii, dar nici nu imi iau masina sa o transform in cazan, cum fac pustii corditi care isi iau BMW din 95 ruginit.Imi iau o masina in limita posibilitatilor incat sa o pot intretine OK.Cat despre benzina, ma duc in Moldova si pun cu 3 lei/litrul pentru ca stau foarte aproape.

| blAster85 a răspuns (pentru Kross):

Salut,daca spui ca merita sa iei benzinar si sa treci dincolo sa alimentezi, e ok dar trebuie sa stii cam cate drumuri faci cu masina, peste tot cat de des o folosesti, vad in unul din comenturi ca vorbesti de fiat...eu unu as prefera ceva din grupul vag:wv, seat, audi, skoda, is masini fiabile rezistente.

| mihairad a răspuns:

Astra G