| Pepyo a întrebat:

Salut, ce consum ar scoate un Audi A5 Sportback 1.8 TFSI 2013? Nu am mai avut masina pe benzina si stiu ca consuma mult mai mult decat un diesel.
Multumesc

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

În oraș cred că și 15

| sierra1 a răspuns:

Consum - urban 9.9 Litri/100 km)
Consum - extraurban 5.5 Litri/100 km)
Consum - mixt 7.1 Litri/100 km)

| Frank51 a răspuns:

Am eu 1.8T, dar nu mai e stock ci stage 1+(210cp)

Consumurile sunt cam așa:

Mers normal
Oraș 14-17
Afară 10

Mers sportiv
Oraș 18-19
Afară 13

Pe motorul stock(150cp) scoteam așa

Mers normal
Oraș 12-13
Afară 8-9

Mers sportiv
Oraș 14
Afară 11

| KovacsB a răspuns:

Am avut 1.8 tfsi, consum mediu 8-9%.Dupa ce i-am facut stage 1 a mai scazut putin consumul la acelasi stil de mers dar daca accelerezi calutii aia in plus vor de mancare, dar nu a trecut de 10 vreodata. Vorbesc doar de consum plin la plin, ce zice computerul de bord nu prea luam in calcul. Ulei doar toptec4200 schimbat la 10. 000km, bujii super bune si intinzatorul de la lantul de distributie (doar original)inlocuit la fiecare 60.000, sa nu risc sa crape distributia.Au fost cazuri de masini cu lantul sarit la 80.000(boala lor).

| AurelAX a răspuns:

Ce iti spune Sportback? dar 1, 8?