| LucianP a întrebat:

Vreau sa achiziționez un audi a4 b7 din 2008 2.0 tfsi, 200 cp, 4x4 manual.
Toată lumea ma "sfătuiește" sa nu iau benzina pe premiza ca are un consum mare si sa iau diesel.Menționez ca fac aproximativ 40.000 km pe an.
Așadar, voi ce credeți? 2.0 tfsi sau diesel, gen 1.9, 2.0.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 40k km pe an ar merge diesel daca te uiti la consum

insa. sa fim seriosi un 2.0 de 200cp pe benzina e distractie mare, se incalzeste mai usor iarna, mai putin pretention la intretinere, mai silentions... si eventual neinterzis in marile orase la cum se anunta in viitorul apropiat.

Orice ai face... eu ti as recomanda o automata, mai bine mai renunti la ceva caluti pentru o automata

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Motorul pe benzina de 2.0 turbo de la VAG este cunoscut pentru consumul ridicat de ulei, am auzit foarte multi care se plang de problema asta, intre 0.5 si 1 litru de ulei la 1000 km, mi se pare cam exagerat.

| LucianP explică (pentru RB26DETT):

Stiu despre ce spui, am fost atent si le ocolesc pe cele cu problema. happy

| mihai69 a răspuns:

Dacă o iei pe benzină, îi pui GPL și te-ai scos cu consumul. La diesel nu merge.

| cristimihailov a răspuns:

In cativa ani masinile pe motorina vor fii interzise in marile capitale europene.

Ceea ce inseamna ca la rabluta ta o sa ii scada pretul si mai mult.

De aceea te-as sfatui benzina.

| LucianP explică:

Acum am un golf 4 1.4 16v.
Ajung cu el la 7-8 în afara daca depășesc 100.
Eu cred ca tot una ar fi...