| Eu_Alex_1997 a întrebat:

Ce este cruise control la opel insignia? Adica ce face, ce inseamna? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Cruise control sau Pilot automat cum i se spune mai pe intelesul tuturor, are rolul de a accelera si frana autovehiculul din butoane fara a actiona pedalele de acceleratie, respectiv frana. Functia de acceleratie se anuleaza in momentul actionarii mecanice a pedalei de frana.Fixezi pe autostrada viteza de 130km/h din cruise control si masina merge constant cu aceasta viteza, in momentul in care vrei sa micsorezi viteza o faci tot din cruise control, iar daca vrei sa iesi de tot, apesi pedala de acceleratie si ai anulat cruise control si treci automat pe condusul normal cu pedalele.Mai clar de atat nu se poate...

| Eu_Alex_1997 explică (pentru Maioru):

Chiar ca mai clar de atat nu se poate! Tot timpul mi-ati dat raspunsuri bune! Va multumesc din suflet!

| Maioru a răspuns (pentru Eu_Alex_1997):

Sa traiesti tata!

| vlad93fcv a răspuns (pentru Maioru):

Perfect adevarat insa la masina mea accelerarea mecanica nu face decat sa mareasca viteza la care cruise controlul este setat.In schimb poti anula CC-ul prin apasarea pedalei de frana sau butonului OFF. Poate e doar la a mea asa, nu stiu.

| Maioru a răspuns (pentru vlad93fcv):

Ori nu inteleg eu bine dar cred ca spui acelasi lucru pe care l-am explicat pentru Alex_1997

| vlad93fcv a răspuns (pentru Maioru):

Dumneavoastra in raspuns ati explicat ca poti folosi pedala de acceleratie pentru a iesi din CC.Iar eu am spus ca la masina mea, pedala de acceleratie nu face decat sa mareasca viteza la care e setat CC-ul, fara al anula.

| Maioru a răspuns (pentru vlad93fcv):

Mai Vladut, ori franezi, ori accelerezi iesi din cruise control.Este ok?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In romaneste se zice tempomat sau pilot automat, mentine viteza constanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acelasi lucru pe care il faci la orice masina, setezi o viteza anume si masina isi mentine ace viteza pana franezi sau acelerezi tu.