| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Ce parere aveti de audi a5 coupe 1.8/2.0 tfsi pentru incepator? Sincer imi place masina asta, este sportiva, masina de(tanar)

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce parere sa avem,e o masina si atat,nu am auzit ca masinile sar clasifica in masini pentru tineri, masini pentru batrani sau mai stiu eu cum laughing ca este asa mai sport e, dar are suspensii nu de masina sport, sau poate ma insel, dar stiam ca audi la suspensii pun suspensii normale, mai de confort.In sf asta conteaza mai putin.
Tu stii ce-ti place, deci cumperi ce-ti place tie nu ce parere au altii.asa am vazut batrani dar batrani dealde 70 de ani si femei batrane la fel cu masini sport, mercedsuri etc, aia nu inseamna ca masinile alea is pentru batrani laughing
Chestia e ca la masina asta daca vrei sa mai bagi si altii in spate trebuie sa misti scaunu, este asa nitel mai putin confortabila chestia asta.
Si nu stiu in ro dar si asigurarea este ceva mai mare decat la cele care nu-s sport sau care au 4 usi,dar asta cred ca nu te intereseaza,am zis asa ca idee.
Ca masina da este ok,dar cand cumperi ar fi indicat sa iei un meserioas bun cu tine sa o verifice,nu ai spus nici din ce an este,daca este batrana stiu si eu sa nu-ti manince zilele, masinile astea sport in general is forjate de oameni de astia sa omoare masina, baga in ea la greu laughing
Ca incepator iti poti lua orice masina si tir daca vrei, conteaza ce-ti place tie nu ca esti incepator sau mai stiu eu ce.
Poti sa fii tanar si sa nu-ti placa masinile sport, sa iti placa cele care au confort mai mare, deci chestia ca esti tanar e ceva subietiv.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ai bani de întreținere e super, un salariu de 5000 de lei net ar fi ideal.

| Sofer a răspuns:

Mergi pe varianta 2.0 TDI de pe Audi a5. Mult mai bun la consum și cuplu.

| Whitesnake99 a răspuns:

Sunt praf ambele motoare. Asta e adevaru. Au probleme cu pompa de injectie, comsum de ulei plus inca o chestie destul de frecventa pe care n-o mai tin minte acum. Era un baiat la mine la liceu in ultimul an care si-a luat varianta 2.0 211 parca si pana la finalul anului, dupa bagat vreo 1500€ in ea ca ii picasera in draci si-a vandut-o, a venit pe jos la bac si si-a luat un Mercedes diesel care se pare ca il tine si acum dupa 3 ani. True story. (nu zic sa iti iei Mercedes diesel - nu asta e morala)

| relian a răspuns (pentru Whitesnake99):

Pompa de injectie, tu auzi ce spui laughing or fi ele praf motoarele alea dar si tu nu esti prea departe laughing afla ca masina aia este pe benzina si nu are pompa de injectie, are injectoare, pompa de benzina, pompa de benzina de presiune si un regulator si cam aia e.Despre ce pompa de injectie vorbesti?
Consum de ulei la o masina noua? Sau cum ai ajusn tu la concluzia ca masinile alea ar consuma ulei?
Faptul ca tu cumperi o masina folosita,facuta praf de mai stiu eu care,si care consuma ulei, tu deacu gata le pui eticheta cosuma ulei laughing
Mai terminati cu balarile astea.Tu stii ce inseamna tfsi? daca stiai nu mai spuneai balarii.
Va mai dati si cunoscatori in alea mecanicii si la masini. Daca stii ceva clar spune, daca nu eu ma abtin, decat sa spun prostii laughing asta e morala, vorba ta

| Whitesnake99 a răspuns (pentru relian):

Nu ma sanctiona asa dur barosane, n-am vrut sa dau in cap nimanui. Am scris din greseala pompa de injectie, am vrut sa zic de inalte. Legat de ulei imi permit sa imi dau cu parerea legat de cat arde prin prisma a ceea ce am povestit mai sus din ce cunosteam de la proprietar dar nici nu trebuie sa vezi cu ochii tai ca sa stii... Daca tu n-ai auzit ca motoarele alea 1.8 si 2.0 n-au consum exagerat de ulei, regretele mele dar inseamna ca citesti despre masini de saptamana trecuta maxim. Si TFSI inseamna turbocharged fuel stratified injection. Alte reclamatii?

| relian a răspuns (pentru Whitesnake99):

Turbo fuel straight injection mai exact nu stratified, in sf.Nu te sanctionez,doara am acut observatii laughingiar acele masini ceai vazut tu consuma ulei pentru ca le-au facut cei care le-au avut sa consume, o masina intretinuta corect si condusa normal nu va consuma ulei asa cum crezi tu sau altii.
Deci masina aia ca masina, nu vorbim ce vezi tu, sau ce au unia, ca daca iei masina aia nou iti garantez nu consuma gram de ulei ok?
Despre asta e vorba, numa bine

| badpanda a răspuns (pentru Whitesnake99):

Nu pica pompa de benzina, colegul are ideile neclare.
Am avut tfsi 4x4 si am tinut-o 4 ani.Am vandut-o la 440. 000km si nu trebuia sa completez ulei intre schimburi. Facea pipi pe orice tdi de orice tip oricand doar cu stage 1.Cu a doua la 6000rpm avea 120.
La diesel pica des pompele de inalta ca fac span, pica injectoarele, si trebuie demontat rezervorul si spalat.

| Whitesnake99 a răspuns (pentru relian):

Straight? Zi sigur mergi pe straight ultima varianta? https://en.m.wikipedia.org/wiki/Stratified_charge_engine

Citez "TFSI (...) is a trademark of Volkswagen group?" N-oi avea eu varsta ta (ca te iei de mine ca sunt tanar) sau experienta ta in mecanica dar macar eu imi amintesc bine ce am gasit cand am cautat acronimul acum ani de zile. Puteai macar sa mai cauti o data inainte si sa te asiguri. happy

| relian a răspuns (pentru Whitesnake99):

Da ai dreptate,ei folosesc cuvantul ala,nu stiu ce o insemna pentru ei,ori de ce au folosit cuvantu ala,dar straitght este acelasi lucru,ma refer la ce seminificatie au dat ei la straificat,adica direct injection, daca ei zic asa spunem si noi la fel laughing