| andreidina04 a întrebat:

Salut, ce parere aveti de Seat Leon 2007-2012 cu motorizarea de 1.9 TDI?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cred ca pe undeva prin 20009, maxim 2010 o mers 1.9 tdi pe leon 2. Dupa a fost inlocuit cu 1.6 TDI. Leon e facut pe platforma lui golf 5 ce s-o dovedit a fii ok ca fiabilitate iar motorul 1.9 TDI e ok ( cat timp nu are 300.000+ km si a fost intretinut cum trebuie). Ca design mie imi place foarte mult ( am un amic cu leon 2009 dar al lui e 1.4 TSI). Singururele 2 minusuri sa zic asa ce le vad ar fi spatiul la interior in spate in caz de duci mai des pasageri si faptul ca interiorul se simte ieftin. Nici golf 5 nu e extraordinar la interior dar leon e sub. Evident e mai ok decat un logan de exemplu interiorul. Una pesta alta mi se pare o masina ok.

| andreidina04 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mulțumesc de răspuns, tu ce motorizare îmi recomanzi?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru andreidina04):

Cum folosesti masina si ce buget ai mai exact pentru leon?

| andreidina04 explică (pentru ClaudiuM1997):

O sa o folosesc in principal pentru oraș și bugetul e de undeva la 3600e

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru andreidina04):

Atunci nu mai bine cumperi un 1.6 MPI? motor simplu, aspirat. Cu care poti sa faci linistit si un drum mai lung. Daca vrei diesel atunci da, cred ca 1.9 TDI e cel mai ok dar cauta totusi unul fara DPF.

| andreidina04 explică (pentru ClaudiuM1997):

Bine, mulțumesc foarte mult, seara faina in continuare

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1P fata de 1M e pe nicaieri.
Eu nu recomand nici 1M...