| AlexandruAdy a întrebat:

Salut,ce părerea aveți despre Wolskwagen Tiguan 2008-2010 2000 Tdi?
Se prezintă confortabila la condus?
Ce variații de consum are?
S-ar comporta bine pe teren normal+asfalt ținând cont că e 4x4 permanent (mi se pare)?
Fundăhappy

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Volkswagen Tiguan este construit pe platforma modelului Golf 5, îmbunătățită.
Dar, ținând cont că este mai grea, mai înaltă, trebuie motoarele puternice Tdi de 140 CP, pentru ca atunci când este încărcat full să nu te târăști pe șosea.
Dar, trebuie la modelele vechi, din prima generație, atenție la suspensii, frâne, eventualele accidente rutiere minore, kilometrii reali și cartea tehnică la zi. În rest, un Golf Plus își face la fel de bine treaba, dacă vrei ceva spațiu.
Sau Caddy.
Sau alternative ieftine, japoneze, coreene.

| AlexandruAdy explică (pentru romeo78):

Partea cu platforma o știu, eram mai interesat de partea cu 4x4, știu că e mașină bună de teren, dar dacă e permanentă tracțiunea nu afectează consumul,?

| romeo78 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Tracțiunea este nepermanentă, este un totul în față cu tracțiune integrală doar la nevoie.