| Începătorul988 a întrebat:

Ce pareri aveti despre Opel Vectrq c 1. 9CDTI 150cai, cel cu farurile patratoase, primul model de Vectra C. Este fiabil motorul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa nu aiba martori aprinsi, in primul rand.
Apoi, chestiile normale la cumpararea unei masini: asculti motorul, controlezi lufturile caroseriei si urme de reparatii, te uiti la interior la uzura pedalelor, volanului, scaunelor si a tapiteriei de pe usi, ca sa iti dai seama daca are mai multi kilometri decat cei din bord.
Urcata pe elevator, studiata structura caroseriei si verificate piesele consumabile.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul este foarte reusit, piesele de Vectra C sunt foarte ieftine (pentru o lumuzina).
Nu am avut ocazia sa merg prea mult cu asa ceva, cunosc motorul foarte bine (e prezent si pe Zafira B, Astra H, Alfa Romeo, Fiat). E foarte bun. Probleme normale la filtrul de particule (daca exista), si pompa de inalta presiune. Se repara ieftin fata de altele.
E pe lista mea cu potentiale viitoare masini day dreaming

Răspuns utilizator avertizat
| Începătorul988 explică (pentru sd190):

1.9CDTI 150cai are consum de 7/8% in oras, la mers linistit, iar in afara 5/6%, respectiv 8 mers agresiv.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. La ce ar trebui sa fiu atent la un Vectra C?

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi