| Hemes a întrebat:

Salut,ce se intampla daca nu-mi mai merge regulatorul de tensiune.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista doua moduri prin care poate sa nu mai mearga:
-sa nu mai dea comanda alternatorului deloc, si sa ramai fara incarcare, caz in care ti se descarca bateria, mai ales daca circuli cu farurile aprinse;
-sa se blocheze pe incarcare, si sa-ti depaseasca 14.4v, putand sa ajunga si la peste 20v, caz in care iti fierbe bateria si ti-o sulfateaza, si iti arde tot ce prinde pe instalatia electrica.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai incarca alternatorul si in cateva zile ramai fara baterie.