| InstinctPr3ciS a întrebat:

Salut,
Ce se poate pune pe un AUDI A6, 2.0 TDI, an 2008, pentru a avea mai multi CP si pentru a se auzii mai puternic cand accelerezi. De toba sport stiu deja, si de CIP pentru CP, dar CIP-ul am auzit ca nu prea este bun, in timp strica motorul, deci ce alte lucruri ar mai fi si daca ati sti si pretul aproximativ ar fi super. Multumesc. Ofer FUNDA + VOT POZITIV!

16 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Pe cat punem pariu ca nici macar nu ai permis?

| InstinctPr3ciS explică (pentru ombladon):

Raspunzi la intrebare sau nu? Nu, nu am permis! Care e problema? Nu am intrebat daca stie cineva ca am permis.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ombladon):

Jajajajajajaja laughing))

| suntserios a răspuns (pentru ombladon):

Lasa ca pune un sticker cu Need For Speed pe luneta si mai baga vreo 3 caluti in plus

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Apoi isi pune tobele sport si i se mai adauga 20 cp, isi vopseste capota in negru si inca 5 cp, pacat totusi ca nu are honda laughing i se potriveau mai bine, totusi nu vad de ce ai teroriza un motor cu un chip? motorul ala a fost facut sa mearga asa cum il ai, a fost sa functioneze optim asa cum a fost presetat, nu vezi ca unele se strica si asa, fara modificari? la un 2.0 TDI, ii pui un CHIP si imediat iti apare diagnoza motorwinking nu cred ca iti va creea o imagine buna cand te vei lua cu baietii si vor vedea ce martori ai tu prin bord laughing) Imi place cand vad de astia cu tobe sport, care au motoare foarte foarte galagioase, de zici ca daca au piscat putin acceleratia te-au lasat 1 km in urma dar cand colo abia se miscawinking cel mai bine este sa iti vinzi masina si iti iei frumos una cu motor mai puternicwinking asa si la calculatoare, sa te iau si asa, sa spunem ca ai un procesor de 3.2 ghz frecventa maxima, si tu ii faci overclock la 4 ghz, ia solcita-l la 100% si tine-l asa undeva la jumatate de ora dar stii, nu adauga vreun cooler, lasa-l asa.

| ombladon a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Dupa ce o sa ai permis, sigur o sa ai lucruri mai importante de facut si o sa lasi prostiile astea...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei performante, umbli la mecanica, nu doar la electronica. Se schimba turbina cu una mai mare, se monteaza un intercooler mai mare, se fac modificarile necasare (electrica, vacuumuri, habar nu am), eventual se schimba si internele (vibrochen, biele, pistoane) pentru a suporta supra-supra-alimentarea.
Pentru sunet sportiv eu unul recomand BOV (blow-off-valve), elibereaza presiunea produsa de turbina in momentul in care lasi acceleratia, scotand un fasait sau fluierat.
Chip-urile nu maresc puterea foarte mult, iar motorul se strica in functie de cat de tare o bruschezi, cat de tare tragi de ea. Remaparea mi se pare putin mai buna, chip-ul ar putea sa-ti aduca ceva erori.

| InstinctPr3ciS explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Da, dar astea sunt modificari care nu ajuta la sunet si la motor happy, poate doar tobele alea.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ca ai auzit, dar tu inca nici n-ai montat CIP-ul si ti s-a stricat motorulhappy. Apar probleme in timp in ce priveste ambreiajul, placa, disc, volanta, cat si la planetare, acum depinde si de stilul de condus.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Uite aici si tobele, daca vrei doar zgomot happy, Super Race de ultima generatie! Costa doar 508 euro!
eshop.superracetuning.eu/store/marmitta-sportiva-h2-audi-a6-berlina-avant-0305-p-20709.html

| InstinctPr3ciS explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc. Deci sa inteleg ca esti de acord cu CIPUL >?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Desigur Instict, mai ales ca nici nu-i scump, 85 de euro in oferta! Cat despre tobe, poti sa le faci artizanal, ajunge sa ai un tinichigiu priceput si inca o idee, scoti tot din toba ta si mai cumperi una le-ai facut bifurcatie si gata, mare lucru... vointa si pricepere altceva nu-ti trebuie!

| carla2010 a răspuns:

La intrebarile pe care le-ai pus, clar esti genul care conduce agresiv. Orice modificari ii aduci, pentru putere, pentru zgomot, strica in timp masina. Un stil de condus agresiv presupune un consuma mai mare de combustibil, la ce drumuri cu gropi avem noi, accelerarea inutila aduce dupa sine frana inutila, deci strici mai repede franele. Daca dai in gropi sau mergi cu viteza pe denivelari, strici amortizoarele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru carla2010):

Lasa ca sunt si zone in care poti sa o calci bine, la noi in Rrumanica. Am avut Astra C20LET de 150cp, aveam unde sa-i dau podea si nu 1 minut, ma batea gandul chiar sa o trec de 200cp, fiind un motor foarte 'tunabil'.
Insa pretul benzinei, starea masinii alergata de altii prin sate si frica de accidente m-au determinat sa renunt la ea.