| ProblematicUser a întrebat:

Salut,ceva păreri despre un bmw 320i; 320d(e92)coupe? E sănătos motorul cum e consumul, asigurarea şi impozitul cât sunt? Dau Fundă

Răspuns Câştigător
| vw9378 a răspuns:

Motorul de 2.0d n47 177 are probleme foarte mari cu distributia. Ea este montata in spatele motorului, deci greu accesibila, iar cele 3 lanturi, pompa de ulei si patinele sunt foarte scumpe. Mai adaugi si problemele cu DPF-ul care incepe sa regenereze in oras din 100 in 100 km si reteta e completa. Nici motorul pe benzina nu e foarte reusit, si el avand probleme cu intinzatoarele de lant. Renteaza aceasta masina daca o iei cu motor 2.5 sau 3.0 6 in linie sau mai sus. Daca o vei achizitiona de noua, se merita si 320 i sau d. Daca ai pana in 30 de ani, vei plati RCA cam 1200-1500 lei la 6 luni sau 2300 lei/an, iar impozitul e in jur de 200 lei/an. 320i consuma urban cam 14, iar 320d cam 11.