| Valentina_Maria_2001 a întrebat:

Salut, cine stie cu ce se lipeste oglinda retrovizoare ca s-a dezlipit de pe parbriz?

Răspuns Câştigător
| DorelExpertu a răspuns:

Cu silicon, eventual banda dubluadeziva, depinde de greutatea oglinzii, trebuie ceva puternic astfel incat sa nu cedeze sub greutatea acesteia.
Recomandarea mea e sa mergi la cei ce schimba parbrize sa ti-o lipeasca ei cu adeziv de parbriz.
Acel adeziv e printre cele mai puternice, iar un tub e destul de scump(80 de lei aproximativ), si nu merita sa-l cumperi pentru cateva grame de adeziv.
Cel mai bine mergi dupa cum spuneam la cei ce se ocupa cu inlocuirea parbrizelor, eventual service, si vorbesti sa ti-l lipeasca ei, cu 20-30 de lei maxim ar trebui sa ai rezolvata problema.
PS: Acea bulina se va lipi, dar oglinda va trebui sa o montezi peste cateva zile sa se poata intarii adezivul.

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Te duci la un atelier de montat parbrize și ți-o lipesc ei.
Sau există soluții speciale, dar oricum nu ieși mai ieftin. Și dacă nu sunt "speciale", n-o să țină, pentru că vibrațiile din timpul mersului o s-o facă să cadă iar, deci nu te gândi la super glue.
Ah, și nu mai trage de ea așa tare când te dai cu ruj la semafor.