| Alex5alex a întrebat:

Salut cine stie in Romania firme de calitate premium care ma poate ajuta sa fac rost de piese premium pentru Tuning si sa le montez, si cine știe pe cineva care Ma poate ajuta sa realizez un clip frumos de prezentare dupa ce masina este tunata, dau funda!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e treaba mea, dar te sfatuiesc sa incepi cu niste meditatii la lb. romana.
Piese premium pentru tuning... Nu prea am auzit de asa o categorie. In materie de tuning, piesele se fac la comanda, nu se "fac rost". Depinde si ce tuning vrei. La tinichigerie, cu piese cumparate, poti face doar upgrade-uri de genul: kit M-power pe BMW simplu, sau AMG/Brabus, in cazul Mercedes, OPC in cazul Opel, etc. In rest, modificarile se fac cu sudura, fibra de sticla si chit... Nu cu body kit-uri de pe site-uri cocalaresti.
La motor, se gasesc destule firme 'premium' care fac diferite piese ce maresc putere motorului. Nu prea frecventez site-uri de genul, dar iti dau ca exemplu www.turbobandit.com
Oricum, in Romania cam greu gasesti un service unde sa lasi masina si sa o iei tunata; tuningul se face in mare parte la ateliere obisnuite, dar cu meseriasi pasionati.
De exemplu, eu am un atelier de tinichigerie/vopsitorie, si mai fac elemente "clean" (scot bandouri, manere, lampi), capote "bad boy look", am sudat si alte pasaje la roti.
Dar prea departe nu pot merge, pentru ca nu am prese pentru modelat tabla, ca sa refac/modific elemente mai complicate.
Sunt multe ateliere serioase care fac sisteme audio la comanda, altele fac stopuri si faruri la comanda, gasesti tapiteri care lucreaza impecabil, gasesti tinichigii, mecanici care stiu sa faca imbunatatiri ce tin de performante. Am vazut chiar si firme care fac sisteme "air ride" la comanda.
Doar ca trebuie sa umbli "de la unul la altul", nu prea ii gasesti pe toti la un loc.
Pentru clip de prezentare, apelezi la o firma foto&video.
Pe www.forum.4tuning.ro gasesti multe firme de genul.
Buget sa ai!

| EneCristian a răspuns:

Http://www.4tuning.ro/auto-necesar/bucuresti/?ce=firme+tuning aici sunt firmele. cat despre video nu e asa greu de facut youtube search.

| Alex5alex explică:

Nu prea ma ajuta ce ai spus tu pe acolo dar mersi ori cum

| Alex5alex explică:

Vrum vrum, daca esti asa mare împătimit al limbii romane si a tuningului, spune-mi si mie de unde fac rost de evacuare cap coada de audi RS6 praguri de RS6 si difuzor spate de RS6 model de 2010 cutie automata motor 3.0 TFSI 290 CP si buget fara probleme asa ca te rog daca esti asa mare împătimit de tuning spune-mi unde sa le găsesc sa le iau si sa le montez.