| Levente99 a întrebat:

Salut colegi TPU. Am o intrebare legata mai mult de electrica auto. Am doua boxe in cele doua usi din fata care sunt pe terminate, bazaie rau si vreau sa le schimb. Am casetofon Sony (nu stiu tipul) pe care scrie 45Wx4 (deci suporta 4 boxe de 45W, total 180W). Intrebarea mea este daca pot pune doua boxe de maxim 90W (in spate nu am, doar in fata)? O alta intrebare ar fi, puterea nominala (45W, 60W etc) se refera la puterea per pereche sau per bucata?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Puterea se refera la bucata si inseamna puterea pe care o poate suporta boxa ta fara sa se deterioreze.
Poti sa pui si de 1000w, nu are treaba cu puterea amplificatorului.
Altii sunt parametri care intredevar conteaza.
Impedanta in primul rand si apoi sensibilitatea.
Un difuzor cu o sensibilitate de 92db si o putere sa zicem de 100w se va auzi de doua ori mai tare decat unul cu o sensibilitate de 89db si 100W sau chiar 10000W. Puterea este irelevanta odata ce este peste puterea amplificatorului.
3db inseamna dublu.

| Levente99 explică (pentru xerxes1):

Multumesc, insa acum am alta nelamurire. Presupun ca impedanta amplificatorului si a boxelor trebuie sa fie identica sau boxele sa aiba impedanta mai mare pentru a evita deteriorarea lor?
Si cum pot afla impedanta amplificatorului? Nu eu l-am montat ci proprietarul precedent, asa ca nu stiu detalii despre radio-CD player.

| xerxes1 a răspuns (pentru Levente99):

In domeniul auto boxele au 4 ohmi si este scrisa pe spatele difuzorului.

| Levente99 explică (pentru xerxes1):

Multumesc mult pentru lamurire, acum stiu ce sa caut.

6 răspunsuri:
| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Nu va fi nici o problema

| Levente99 explică:

Ce am uitat sa mai intreb, de la care producator ati recomanda sa cumpar, sa fie bun raportul pret/calitate si sa reziste in timp?