| gabriels1001 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez corect cand schimb in treapta inferioara ca schimbarea sa se faca lin fara sa smuceasca si fara sa imi intre frana de motor. Sa zicem ca schimb din a 3 a in a 2 a, ajung la 1200 ture in a 3 a apas ambreiaj bag a 2 a si acum cum se face iau piciorul de tot de pe ambreiaj si apoi accelerez sau in timp ce iau piciorul de pe ambreiaj accelerez! (in felu asta nu stric ambreiajul patinundu-l)?

Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Salut.
Treapta 3, apesi ambreiaj - retrogradam treapta 2, poate sa fie turata si in 2.000... ambreiaj blana si ii dai drumul nu asa brutal, siind cat sa accelerezi sa nu faci frana de motor. Dar frana de motor e geniala, nu stiu ce ai cu ea. Te ajuta mult si daca esti treapta 3 si bagi 2 apesi usor acceleratie cand e aproape ridicat tot piciorul de pe ambreiaj.
Sanatos e asa : Treapta 3 scade 1600, bagi a 2-a si ridicand ambreiajul accelerezi usor de tot da asta cand esti pe final sa lasi si frana aia de motor ca e super.winking

| gabriels1001 explică (pentru nicusor222):

Multumesc frumos

| nicusor222 a răspuns (pentru gabriels1001):

Kplwinking