| Gabimoto123 a întrebat:

Salut, dacă as avea permis categoria AM si vreau sa conduc un motor care are 50cc dar viteza depășește 45km/h este legal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se incadreaza in prevederile legale pentru moped nu este legal.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. ci compl. ulterioare, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| Sofer a răspuns:

As zice ca e legal ca capacitatea cilindrica nu depaseste 50 cmc iar viteza daca depaseste 45 kmh nu vad care ar fi problema?

| Gabimoto123 explică:

Dar dacă am categoria a1 si am motor de 125cc, la fel, si acolo spune că nu trebuie sa depășească 100km/h dar clar că depășește.