| alexronaldo77fde a întrebat:

Dau fundă. Am cumpărat un Audi a4 B7 din Germania și vreau să îl înmatriculez in Ro. Mașina a fost adusă cu platforma, nu a avut nr de Germania. (Urmează să ii dcot nr rosii săptămâna viitoare). Mi-a spus cineva că la rar am nevoie de numerele de la platforma. E adevărat? Vă rog să-mi explicați, că sunt la prima înmatriculare și nu mă pricep...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori iti da omul cmr (cmr e un document de transport pe care trebuia sa il aiba) sau iti da nr platformei si dai o declaratie pe proprie raspundere ca asa a ajuns in tara.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da cautal pe ala cu plataforma, normal nu ai voie sa inmatriculezi o masina straina daca nu vine cu numere de inmatriculare din tara de origine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La rar nu cred ca ai nevoie
la inmatriculare la nr negre insa ori dai numerele de germani ori CMR platformei

| alexronaldo77fde explică (pentru suntserios):

Nu am numerele de Germania. Mie mi-a dat-o fără numere. Deci să iau legătura cu cel care mi-a adus-o și să îl intreb ce nr are la platforma. Și apoi, după ce aflu asta, cum procedez?

| suntserios a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

Ori iti da omul cmr (cmr e un document de transport pe care trebuia sa il aiba) sau iti da nr platformei si dai o declaratie pe proprie raspundere ca asa a ajuns in tara.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva. Cauta pe drpciv si scrie exact de ce ai nevoie pentru rar.