| Radutzu27 a întrebat:

Salut, de curand voi face 16 ani si vreau sa iau carnetul. Dupa asta as vrea sa imi cumpar un motor de 125(de viteza), de preferabil aprilia rs 125. In primul rand... pretul, vreau sa ma incatrez in 800 euro...
Acum intrebarea mea este legata de power valve. Am vazut si am citit pe net cat de cat ce si cum stau lucrurile, dar tot nu sunt lamurit. Am inteles ca dupa 6000 ture power valve ii da putere in plus si ca ia si mai multa viteza.
Ar trebui sa caut un aprilia rs 125 cu power valve sau fara? Si de ce? Care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia?
Si inca o intrebare, cineva mi-a zis ca un motor in 4 timpi ar fi mai bun decat unul in 2 timpi, dar nu am gasit aprilia rs 125 in 4 timpi... Caci cele la 11kw(15 cai) sunt in 2 timpi... Si se poate sa imi iau unul cu o putere mai mare si sa ii fac acte de 11kw? De exemplu am gasit power valve la 34 cai, ii pot face acte de 11kw?
Multulesc frumos pentru raspunsuri si astept sfaturi cu mare placere!

Răspuns Câştigător
| Teo026 a răspuns:

Salut! Si eu mai am putin si dau de carnet A1 si o sa imi cumpar motocicletawinking. In primul rand trebuie sa te gandesti la fiabilitate! Am o Aprilia RS 50, are destula putere pentru un motor de 49 dar cand o auzi...iti vine sa o iei la fuga.
La Aprilia RS 125 cu Power Valve ai avantajul puterii! ATAT! In rest consum foarte mare pentru un motor de 125 [consuma cam 5-6 la mers linistit! Daca tragi de ea iti ia si 9-10 litri - cunosc cazuri!], nu este fiabil RS-ul, se strica repede, mai ales cele din Romania care nu prea sunt ingrijite!
Este si Aprilia RS 125 in 4 timpi [Aprilia RS4 125 se numeste] dar eu nu am gasit nici unul de vanzare in Romania!
O alta varianta de motor de 125 ar fi Honda CBR 125, foarte fiabil, dar aspectul lasa de dorit! Daca mai aveai inca 500 de euro peste aia 800, cu 1300 de euro poti sa iti cumperi Yamaha YZF R125, foarte fiabila, arata chiar foarte bine, este in 4 timpi si fuge destul de bine!
Si la partea cu 34 de cai si sa ii faci acte de 11kw... nu o sa tina! Sa o inmatriculezi, trebuie sa te duci cu ea la RAR, si daca nu ii dai o atentie [cativa bani] aluia nu o trece nici daca stai in cap!

| Radutzu27 explică (pentru Teo026):

Da, dar faza e ca vreau ceva mai multa putere, ceva mai multa viteza... iar la 11kw e destul de mica. Am gasit mai multe RS-uri la 500-800 euro si chiar ma gandeam sa ma duc sa vad unul si am vazut pe net aprilia rs 125 34cai cu acte de 11kw. Dar nu vreau sa am probleme, adica vreau sa fiu in regula cu totul, nu vreau sa ma opreasca politia si sa ma umfle, ca am patit si mi-a ajuns si vreau sa fie totul in regula. Cred ca totusi o sa optez pentru un rs 125 la 11kw

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu ii poti face acte pe 11kw, cand el are mai mult. se muneste fals in acte, se pedepseste penal, la fel si consul unei vehicul din alta categorie decat ceea ce ai pe permis.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Nu ai cum sa ii faci acte pe 11kw, daca in cartulia ei scrie ca e de 34.
Doar sa ii falsifici cartea tehnica. laughing
Banuiesc ca vrei sa-i faci din cauza impozitelor, sau de ce?

| Rony23 a răspuns:

Altfel spus, cum imi iau carnetul vreau sa imi iau cea mai tare racheta posibila de 125, sa rupa asfaltul (16 ani). In cazul asta succes, poti sa iti iei si o aprilia de 400 sa zicem, ocum daca iti place viteza pun pariu ca nu te mai opresti tu la semnalu politaiului, ca oricum nu te prinde daca fuge dupa tine

| Radutzu27 explică:

@rony nici chiar asa... nu sunt asa nebun laughing Doar ca totusi as vrea ceva mai puternic