| BrianSpilner a întrebat:

Detin o Dacie 1310, as dori s-o modific putin gen sport, spoilere, ceva fibra de carbon, genti de aluminiu, lumini sub ea, xenoane si sa-i pun un motor turbo diesel+ piele interior Merita? As face-o pentru imagine si sa arat lumii cat de patriot pot fi!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceea ce vrei tu, e demodat de mult. Spoilere pe o masina de 900kg si tractiune fata? Fibra de carbon?
Imi aduc aminte vremile glorioase cand aproape mi se rasturna Dacia de la vantul lateral, mergeam cu 100km/h si cand lasam acceleratia, din cauza "aerodinamicii", viteza scadea de parca franam.
Motor turbodiesel? De ce? Nu ai idee cat de simpatic e un motor cu carburator. Ia un bloc motor de 1.4 sau 1.6 pe injectie, si converteste-l la aprindere cu delco (Gotronic), si niste carburatoare de motocicleta, ori Weber/Carfil dublucorp, cu filtre sport sau "trompete". Pui un ax cu came sport (deschideri mai mari), chiulasa de 1.3 pe motor 1.4 sau 1.6 (compresie mai mare), sau iei 1mm din chiulasa originala.
Interiorul se construieste usor la Dacie, pui pe fata ce scaune vrei, si tapitezi bordul si fetele de usi cu orice material, fiind drepte.
Pentru suspensie solutia e simpla, arcuri de fata taiate, telescoape scurtate intarite, bara stabilizatoare de papuc.
Pentru jante de aliaj, folosesti fuzete de papuc diesel in 5 prezoane, iar pe spate pui flanse.
Luminile 'pe sub ea' sunt demodate de mult, farurile cu lupe si xenon inca sunt la moda.
De meritat... Nu merita.
Doar daca iti doresti tu, o faci. Sentimentul e placut, Dacia se construieste usor. Dar daca vrei sa o vinzi, tot pret de fier vechi are.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merita dar la motor nu are rost pentru ce? Si asa nu avem multe autostrazi ca sa gonim dar exteriorul si tapiteria o culoare care nu e neagra face mult sa stii. Luminiile neon nu merita daca sar cateva pietre sub masina sau un balegar se sparg

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vrei tu sa faci inseamna sa iti bati joc de masina si de restul participantilor la trafic cu xenoanele ale. Patriot ai fi daca ai restaura o nu daca ai facea un kitsch

| OldSoul a răspuns:

Macar de ar fi vorba de o Dacia Brasovia, ar fi ceva, asa, nu prea merita, plus ca cel mai probabil o mare parte din bani va trebui sa-i bagi in eliminarea ruginii.

| aXy99 a răspuns:

Daca ai prea multi bani si n-ai ce face cu ei si te incanta ideea, de ce nu?

| BrianSpilner explică (pentru aXy99):

Pai asta e, sunt curios cum ar arata, vreau s-o proiectez frumos, prima data s-o vad pe calculator cum arata si apoi, ma voi decide daca merita banii investiti

| Ssssmokin a răspuns:

Cel mai bine o restaurezi, o sa arate mult mai bine decat sa o faci sport. Simplu si frumos.

| shoricel84 a răspuns:

Eu zic ca vei fi mult mai apreciat daca ai lasa-o cum a facut-o fabrica! Acum faci cum vrei, eu ti-am dat un sfat! Apropo, nu te supăra ca întreb, dar ce model de Dacie ai?

| shoricel84 a răspuns:

Eu zic sa o lasi cum a facut-o fabrica! Vei fi mult mai apreciat! Apropo, nu te supăra ca întreb, dar ce model de Dacie ai? Cel cu 4 faruri?