| Alex1904 a întrebat:

Ce motor pot pune pe o dacie 1310 sport sau 1410 sport????? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.4-1.6 injectie monopunct BOSCH cu instalatia aditionala (rezervor cu pompa, calculator, sonda), 1.4 sau 1.6 cu carburator (Carfil mono, dublu, Solex, Weber, etc), sau motoare Renault din generatia veche (Renault 12-18-15-17).
Astea fara modificari prea mari.
Cu mici modificari, motorul Renault cod f7p incape foarte bine.
Cu ceva mai multa inspiratie, faci transplant chiar si de transmisie si motor de Audi Quattro. Sunt multe dacii facute asa, una dintre ele ar fi BR40YUL
Se mai puneau pe vremuri motoare diesel de Volkswagen, si anume 1.6D/TD.

| Alex1904 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu pot pune motor mare gen 3.2 gen

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex1904):

Nu.
Structura e prea finuta pentru asa ceva.

| Alex1904 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine mersii mult chiar m-ai ajutat mult

| Alex1904 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde gasesc un motor de genul caut pe internet de doua zile... laughing) sad

| Alex1904 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersii frate