| PetruB a întrebat:

Detin o Dacie 1310 L berlina an 1998. Are 78 mii km, e inca vioaie, si urmeaza de curand un schimb de ulei, as dori sa va intreb daca se merita a fi facut un tratament motorului cu diverse solutii de pe piata (duralube, metabond etc.) sau sa pun doar un ulei bun in continuare si atat?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Salut, dacă setul motor este bun și nu mănâncă ulei, atunci merită un tratament de curățare și chiar un schimb cu ulei full syntetic. Dacă este pe carburator, atunci merge și un butoiaș de aditiv pentru curățarea carburatorului în la un plin de rezervor, mai ales acum, iarna. Și eu am una din '96 și n-am probleme cu ea. Am condus diverse alte mașini, inclusiv logan și îți pot spune cu siguranță că este mult mai vioaie dacia.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina nu merita sa bagi bani in ea pentru asemenea tratamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul bun este cel mai bun aditiv pentru motorul tau.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pune un ulei bun si cam atat. La 78.000 km motorul e aproape ca nou, n-are inca nevoie sa fie ajutat. N-ar strica sa pui si niste benzina aditivata si s-o forjezi putin sa-i mai curati si injectoarele (daca faci asa macar de 2 ori pe an n-are timp sa se depuna calamina)

| PetruB explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am grija sa o calc putin cel putin de 2 ori pe luna, iar benzina pun doar benzina buna, de 98 specificata de producator. Multumesc de raspuns!

| PetruB explică (pentru 0rlando):

Salut si multumesc de raspuns. Rar, foarte rar mai gasesc oameni constienti de avantajele unei berline si de diferentele minime existente fata de masinile din aceeasi clasa (logan, unele astra, sau alte masini arhinumerice existente pe drumurile patriei) Ma bucur sa aflu ca mai sunt oameni care apreciaza si folosesc in mod corect masina pe care o au, indiferent ca este dacie sau audi sau subaru. Felicitari si multumesc inca o data de raspuns!

| 0rlando a răspuns (pentru PetruB):

Cu plăcere!
O am de 6 ani și încă nu m-am săturat de ea, mai ales că nu a văzut niciodată interiorul unui service. Probleme, am mai avut cu ea, dar nimic din ce nu s-a putut rezolva în stradă.
Dacă o dacie este întreținută bine și exploatată corect, face de rușine alte mașini mai „potente".
Ca fapt divers, a mea prinde 140, chiar 145km/h dacă bate vântul din spate laughing, în treapta a 4-a...și are 5 treptebig grin
Am mai rămas fără frâne de vreo 2-3 ori, dar dacă nu se oprește, măcar se duce bine laughing

| PetruB explică (pentru 0rlando):

Uite cam ce poti face daca dai si a 5-a :))
https://www.youtube.com/watch?v=tn4mZlmYfCc

Am avut grija sa previn diverse probleme asa ca nu am ramas niciodata pe marginea drumului. Mult succes si kilometri fara evenimente.

Nu recomand reconstituire :))

| 0rlando a răspuns (pentru PetruB):

Am reconstituit deja pe A2 big grin
A 5-a e foarte lungă la mine și deși durează mai mult de o veșnicie, am dus-o la aproximativ 175Km/h în 4000 Rpm, fără probleme. Până la 5500 Rpm, mai ducea, dar mi-au ajuns senzațiile, plus că aveam doi pasageri laughing
Nu știu de ce prinde vitezele astea. Cel de la care am cumpărat-o eu acum 6 ani, nu a știut să-mi spună nimic despre ea, el fiind bucătar de meserie, dar mi-a spus că cel de la care a cumpărat-o la rândul lui, ar fi fost mecanic și pare că i-a făcut câteva modificări.

| PetruB explică (pentru 0rlando):

Eu am cumparat masina de la un medic veterinar de pe la sat cu 46 de mii in oct 2011 masina de garaj. Nu are nici o modificare ci e doar bine intretinuta. stiau ei inginerii de ce scriu 180 pe bord. eu aveam 4200 la 180. stai sa ghicesc...nu te-a crezut nimeni ca ai prins 175 cu dacia nu? doar in cadere libera, vitezometru defect si alte minuni nu? laughing. ar fi interesant daca vrei sa mai schimbam niste pareri. cum am putea lua legatura?

| 0rlando a răspuns (pentru PetruB):

În talon scrie clar, 142Km/h viteza maximă, dar...
Bineînțeles că nu m-a crezut nimeni, dar le-am dovedit la liniuțe pe autostradă.
Eu ca bătrâna mea și vără-meu cu un Kalos, la 140Km/h, mă sună să mă întrebe eu cât am în bord, că a lui nu mai trage și rămâne în urmă, eu încă eram într-a 4-a laughing
Și în general, pe unde se poate, mai fac o mică liniuță cu alți colegi de trafic.
Ce-mi place cel mai mult, este că trage foarte bine pe dealuri și serpentine. Am dus-o pe drumuri în general circulate numai de mașini 4X4 și a făcut față cu brio.
Pe messenger nu mă găsești, dar mai intru pe facebook facebook.com/0rlando89

| 0rlando a răspuns (pentru PetruB):

Salut, dacă setul motor este bun și nu mănâncă ulei, atunci merită un tratament de curățare și chiar un schimb cu ulei full syntetic. Dacă este pe carburator, atunci merge și un butoiaș de aditiv pentru curățarea carburatorului în la un plin de rezervor, mai ales acum, iarna. Și eu am una din '96 și n-am probleme cu ea. Am condus diverse alte mașini, inclusiv logan și îți pot spune cu siguranță că este mult mai vioaie dacia.

| ionutZzG30 a răspuns:

Mobil1 si gata, sunt incantat sa auz de o dacia asa noua, e mai noua CA masina mea laughing! Si fai schimbul mai des e motor vechi si CA sa mearga ai nevoie de turatii mari si uleiul trebuie schimbat.

| PetruB explică (pentru ionutZzG30):

Salutare! Multumesc de raspuns, obisnuiesc sa fac schimbul de ulei la aproximativ 4000-5000 km. de turatii...in mers obisnuit schimb undeva intre 2500-3000, cand ne jucam merg pana in 4600 chiar 4800 pentru treptele inferioare

| Casstiel a răspuns:

Salut PetruB

Daca ai avea bani Ti-as recomanda sa iti cumperi una noua

Da e buna si Dacia1310 nu se merita sa bagi alte diverse in ea sau sa ii modifici motoru bagai ulei acum si cand ai bani cash du-te si ia-ti o masina noua sau fa un leasing la un showroom de masini

"Iti recomand, doar sa pui ulei"

| PetruB explică (pentru Casstiel):

Multumesc de parere! de bani nu e problema, ideea este ca ma simt foarte bine in ea ca masina, merge foarte bine si sunt multumit per total consum, costuri intretinere si da...chiar si de performante aproape identice cu un logan cu costuri mult mai mici de intretinere, deci momentan nu se ia in calcul una noua. Multumesc de sfat!